Aleksander Sławiński| 

Europa przekroczyła kolejną granicę. Już 100 tysięcy ofiar koronawirusa

49

Liczba zgonów z powodu koronawirusa w Europie przekroczyła w niedzielę kolejną granicę. Z jego powodu zmarło już 100 tysięcy osób. Nadal pozostaje on epicentrum pandemii, która jednak, bardzo powoli, wydaje się ustępować.

Koronawirus w Europie. Przekroczona została kolejne granica
Koronawirus w Europie. Przekroczona została kolejne granica (Getty Images)

Według liczników ofiar koronawirusa pochodzących z serwisu Worldometers oraz mapy stworzonej przez uniwersytet Johna Hopkinsa, na Starym Kontynencie zmarło z powodu COVID-19 już 100 tysięcy ludzi. To zdecydowana większość wszystkich ofiar, których globalnie potwierdzono ponad 160 tysięcy.

Znaczna większość z nich, niemal 80 tysięcy, zmarła w czterech krajach, najbardziej pokrzywdzonych przez pandemię - Włoszech (23 tysiące), Hiszpanii (20 tysięcy), Francji (19 tysięcy) oraz Wielkiej Brytanii (16 tysięcy).

Koronawirus pozbawił również życia ponad 5,5 tysiąca osób w Belgii, 4,5 tysiąca w Niemczech oraz niemal 4 tysiące w Holandii. Belgia jest krajem szczególnie spustoszonym przez epidemię. Pod względem zgonów na milion mieszkańców, kraj ten przoduje.

Ponad tysiąc osób zmarło również w Szwecji oraz w Austrii. Polska, gdzie dotychczas odnotowano 360 przypadków śmiertelnych, znajduje się za Rumunią oraz Rosją, a przed Węgrami i Danią. Biorąc jednak pod uwagę liczbę mieszkańców, nasz kraj przechodzi epidemię znacznie lepiej niż oba te kraje, a także inne państwa o dużo mniejszej liczbie mieszkańców, jak choćby Grecja, Chorwacja czy Litwa.

Zobacz także: Deficyt środków na ochronę zdrowia to jedno. "Będzie ogromna wyrwa kadrowa"

Łagodzenie obostrzeń

Różne jest również tempo przebiegu epidemii. W niektórych krajach, jak np. Czechy, Austria, czy Islandia mówi się o rychłym zdejmowaniu kolejnych obostrzeń. Liczba zgonów oraz nowych przypadków spada również w najbardziej pokrzywdzonych Hiszpanii oraz Włoszech, gdzie również zaczyna się mówić o stopniowym powrocie do normalności.

Pracujemy nad planami złagodzenia restrykcji, które pozwolą wszystkim nam zachować bezpieczeństwo w ciągu najbliższych miesięcy - mówił gazecie Il Giornale premier Włoch, Giuseppe Conte.

Na drugim końcu znajduje się Wielka Brytania, która powoli staje się centrum zarazy. Kraj zmaga się z niedoborami środków ochronnych i brakiem testów, a liczba zmarłych oraz zakażonych utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Dziennie z powodu COVID-19 umiera na Wyspach średnio około 800 osób, podczas gdy w Hiszpanii i Włoszech liczba ta spadła do 400- 600, co, choć nadal brzmi przerażająco, daje nadzieje, na zbliżający się koniec epidemii.

Koronawirus na innych kontynentach

Pod względem liczby ofiar Europa nadal jest kontynentem najbardziej dotkniętym przez pandemię. Ponad 40 tysięcy osób zabrała ona w Ameryce Północnej, a około 14 tysięcy w Azji. Na dalszych miejscach znajduje się Ameryka Południowa z ponad 3600 śmiertelnymi przypadkami, Afryka z mniej więcej tysiącem zmarłych oraz Oceania, gdzie ofiarą koronawirusa padło zaledwie 86 osób.

Jak jednak przestrzegał szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, zaraza może się obecnie przenieść na Afrykę, która jest kontynentem o zdecydowanie najsłabszej służbie zdrowia i gdzie może ona doprowadzić do ogromnej ilości zgonów.

Wielu lekarzy zaznacza również, że statystyki są nieproporcjonalne. Europa, jako kraj o względnie najlepszej służbie zdrowia (szczególnie jej zachodnia część) dostarcza dużo bardziej miarodajnych danych na temat ofiar oraz zakażeń, niż mniej rozwinięte kraje, jak właśnie Afryka Subsaharyjska, Indie czy państwa Ameryki Łacińskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić