Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Europa przekroczyła kolejną granicę. Już 100 tysięcy ofiar koronawirusa

31
Podziel się:

Liczba zgonów z powodu koronawirusa w Europie przekroczyła w niedzielę kolejną granicę. Z jego powodu zmarło już 100 tysięcy osób. Nadal pozostaje on epicentrum pandemii, która jednak, bardzo powoli, wydaje się ustępować.

Koronawirus w Europie. Przekroczona została kolejne granica
Koronawirus w Europie. Przekroczona została kolejne granica (Getty Images)

Według liczników ofiar koronawirusa pochodzących z serwisu Worldometers oraz mapy stworzonej przez uniwersytet Johna Hopkinsa, na Starym Kontynencie zmarło z powodu COVID-19 już 100 tysięcy ludzi. To zdecydowana większość wszystkich ofiar, których globalnie potwierdzono ponad 160 tysięcy.

Znaczna większość z nich, niemal 80 tysięcy, zmarła w czterech krajach, najbardziej pokrzywdzonych przez pandemię - Włoszech (23 tysiące), Hiszpanii (20 tysięcy), Francji (19 tysięcy) oraz Wielkiej Brytanii (16 tysięcy).

Koronawirus pozbawił również życia ponad 5,5 tysiąca osób w Belgii, 4,5 tysiąca w Niemczech oraz niemal 4 tysiące w Holandii. Belgia jest krajem szczególnie spustoszonym przez epidemię. Pod względem zgonów na milion mieszkańców, kraj ten przoduje.

Ponad tysiąc osób zmarło również w Szwecji oraz w Austrii. Polska, gdzie dotychczas odnotowano 360 przypadków śmiertelnych, znajduje się za Rumunią oraz Rosją, a przed Węgrami i Danią. Biorąc jednak pod uwagę liczbę mieszkańców, nasz kraj przechodzi epidemię znacznie lepiej niż oba te kraje, a także inne państwa o dużo mniejszej liczbie mieszkańców, jak choćby Grecja, Chorwacja czy Litwa.

Zobacz także: Deficyt środków na ochronę zdrowia to jedno. "Będzie ogromna wyrwa kadrowa"

Łagodzenie obostrzeń

Różne jest również tempo przebiegu epidemii. W niektórych krajach, jak np. Czechy, Austria, czy Islandia mówi się o rychłym zdejmowaniu kolejnych obostrzeń. Liczba zgonów oraz nowych przypadków spada również w najbardziej pokrzywdzonych Hiszpanii oraz Włoszech, gdzie również zaczyna się mówić o stopniowym powrocie do normalności.

Pracujemy nad planami złagodzenia restrykcji, które pozwolą wszystkim nam zachować bezpieczeństwo w ciągu najbliższych miesięcy - mówił gazecie Il Giornale premier Włoch, Giuseppe Conte.

Na drugim końcu znajduje się Wielka Brytania, która powoli staje się centrum zarazy. Kraj zmaga się z niedoborami środków ochronnych i brakiem testów, a liczba zmarłych oraz zakażonych utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Dziennie z powodu COVID-19 umiera na Wyspach średnio około 800 osób, podczas gdy w Hiszpanii i Włoszech liczba ta spadła do 400- 600, co, choć nadal brzmi przerażająco, daje nadzieje, na zbliżający się koniec epidemii.

Koronawirus na innych kontynentach

Pod względem liczby ofiar Europa nadal jest kontynentem najbardziej dotkniętym przez pandemię. Ponad 40 tysięcy osób zabrała ona w Ameryce Północnej, a około 14 tysięcy w Azji. Na dalszych miejscach znajduje się Ameryka Południowa z ponad 3600 śmiertelnymi przypadkami, Afryka z mniej więcej tysiącem zmarłych oraz Oceania, gdzie ofiarą koronawirusa padło zaledwie 86 osób.

Jak jednak przestrzegał szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, zaraza może się obecnie przenieść na Afrykę, która jest kontynentem o zdecydowanie najsłabszej służbie zdrowia i gdzie może ona doprowadzić do ogromnej ilości zgonów.

Wielu lekarzy zaznacza również, że statystyki są nieproporcjonalne. Europa, jako kraj o względnie najlepszej służbie zdrowia (szczególnie jej zachodnia część) dostarcza dużo bardziej miarodajnych danych na temat ofiar oraz zakażeń, niż mniej rozwinięte kraje, jak właśnie Afryka Subsaharyjska, Indie czy państwa Ameryki Łacińskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

KOMENTARZE
(31)
janusz
2 lata temu
Yyyyyy Europa jako kraj ? no ok
yulo
2 lata temu
czas do urn 10 maja później wskoczymy na pudło
Analizującyxx
2 lata temu
Na wykresie dzisiaj podano zarażenia na dzień 19 -04 9287 osób, o godz 10, czyli na dzisiaj 9453 osoby a więc, dzisiaj rano było 166 przypadków, minister po południu mówi o 140 przypadkach. gdzie się podziało 26 przypadków? w tej chwili wykresu brak.Co jest grane?
apis
2 lata temu
wszyscy zdrowi tylko w dyktaturze - kaczystowski kraj- dawna polska,białoruś ,rosja,korea kima-ładne sąsiedztwo mamy
Joanna
2 lata temu
Na co umiera w Polsce aż 1000 osób dziennie, bo niby na koronowirusa umarło do tej pory 360 osób licząc od marca br.? Od marca br. do końca kwietnia br. umrze prawdpodobnie około 2000 osób.
Debilolewaki
2 lata temu
Brawo PiS!!!! Nawet nie chce sobie wyobrażać co by było gdyby rządziło PO i nie byłoby 500+. Ludzie kamienie by teraz żarli...
ARC
2 lata temu
Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to zakażenia wywołujące choroby wątroby o ostrym przebiegu, zabijające co roku na świecie prawie 1,4 mln ludzi.
blik
2 lata temu
jasne, coraz więcej zgonów, ale pandemia ustępuje ahahaha, głupcy to już chyba we wszystko uwierzą
g'oj
2 lata temu
Najmniej zachorowań i najniższa śmiertelność jest w Izraelu. Oni dbają o swoich obywateli, tam nie ma obowiązkowych szczepionek wykonywanych na niemowlętach i chemioterapii.
ojtam ojtam
2 lata temu
Panika i histeria gorsza niż w czasach średniowiecza, gdzie śmiertelność podczas zarazy była prawie 100%. To tylko koronawirus i jednak znacznie więcej ludzi przechodzi to łagodnie i zdrowieje niż umiera, a że w ogóle jesteśmy śmiertelni, to jak nam przeznaczone, to i na katar można umrzeć.
asf
2 lata temu
przestańcie ludzi straszyć
Realista
2 lata temu
SPRAWIEDLIWY LECZ SIE BO NA NAUKĘ JUZ ZA PÓŹNO! PO TYCH RZADACH PIS NIE POZBIERAMY SIE PRZEZ KOLEJNE 10 LAT Z BIEDY!
Tom
2 lata temu
Kurczę nie wiedziałem, że Europa to kraj, ale na o2 zawsze można czegoś ciekawego się dowiedzieć.....
dfrt
2 lata temu
Cytat z artykułu - "Europa, jako kraj" Od kiedy Europa to kraj , czy o czymś nie wiem ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić