Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Naukowcy twierdzą, że hipopotamy Pablo Escobara mogą pomóc środowisku Kolumbii

10

Dotychczas sądzono, że hipopotamy, które sprowadził do Kolumbii słynny baron narkotykowy, stanowią zagrożenie dla ekosystemu Kolumbii. Naukowcy opublikowali jednak badanie, z którego wynika, że zwierzęta mogą pomóc środowisku.

Hipopotam Pablo Escobara
Hipopotam Pablo Escobara (Newspix)

W czasopiśmie "Proceedings of National Academy of Science" opublikowano nowe badanie dotyczące hipopotamów Pablo Escobara. Naukowcy sugerują, że zwierzęta sprowadzone do Kolumbii przez barona narkotykowego, przywróciły ekosystemowi utraconą różnorodność.

Dzikie hipopotamy w Ameryce Południowej są na przykład podobne pod względem diety i wielkości ciała do wymarłych gigantycznych lam, podczas gdy wymarłego ssaka - notoungulata - łączyło z hipopotami ziemnowodny tryb życia i wielkość. Tak więc chociaż hipopotamy nie zastępują perfekcyjnie żadnego wymarłego gatunku, to przywracają ważne części ekologii - powiedział jeden z autorów badania, dr John Rowan z University of Massachusetts w USA.

Pablo Escobar miał w swojej luksusowej posiadłości Hacienda Nápolés prywatne zoo. Baron narkotykowy sprowadził do niego m.in. antylopy, słonie, egzotyczne ptaki, żyrafy, strusie i hipopotamy.

Zazwyczaj myślimy o przyrodzie w krótkim okresie, w którym zapisywaliśmy historię, ale to już długo po silnych i wszechobecnych wpływach ludzi. Poszerzenie naszej perspektywy o bardziej istotną ewolucyjnie przeszłość pozwala nam zadawać bardziej szczegółowe pytania dotyczące wprowadzonych gatunków i ich wpływu na świat - dodał dr Arian Wallach z University of Technology w Sydney.

Po śmierci Escobara w 1993 r. większość zwierząt trafiło do państwowych zoo. Czterem hipopotamom udało się jednak uciec. Zwierzęta zasiedliły okoliczne rzeki i zaczęły się rozmnażać.

Od tamtej pory ich liczba wzrosła do ok. 80-100 osobników. Do tej pory hipopotamy były postrzegane w Kolumbii jako niebezpieczne szkodniki i gatunek inwazyjny.

Zobacz także: 130 szczurów w domu. Likwidacja dzikiej hodowli

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić