Bartłomiej Bajerski
|
aktualizacja

Tajemnicze wstrząsy na całym świecie. "Jakby planeta zamieniła się w dzwon"

216 reakcji
0
0
216
Podziel się

Specjaliści są bezradni wobec niezwykłego zjawiska, które okrążyło Ziemię. Mają podejrzenia co do źródeł wstrząsów, jednak pewności brak.

Tajemnicze wstrząsy na całym świecie. "Jakby planeta zamieniła się w dzwon"
(Twitter, Anthony Lomax)

Nigdy nie spotkałem się z czymś podobnym - mówi Göran Ekström, sejsmolog z Uniwersytetu Columbia. - Nie musi to jednak znaczyć, że w ostatecznym rachunku przyczyna okaże się egzotyczna - dodaje.

Naukowcy głowią się nad wstrząsami, które 11 listopada obiegły Ziemię. Czujniki sejsmiczne najpierw wzbudziły się między Madagaskarem a wschodnim brzegiem Afryki. Potem sygnały o wstrząsach nadchodziły z Chile, Nowej Zelandii, Kanady, Hawajów, Kenii czy Hiszpanii.

Było tak jakby planeta rozdzwoniła się jak dzwon, utrzymując monotonną, niską częstotliwość - opisuje Ekström w rozmowie z "New Zealand Herald".

Fala powierzchniowa, która rozeszła się po świecie, nie była "zapowiedziana". Gdy następuje trzęsienie ziemi, powstaje fala pierwotna charakteryzująca się wysoką częstotliwością, rozchodzi się w wiązkach. Po niej nadchodzi fala wtórna. Dopiero w trzeciej kolejności pojawia się fala powierzchniowa i to do niej należy niska, dudniąca częstotliwość. Fala może nawet kilka razy okrążyć Ziemię.

Zagadka z 11 listopada polega na tym, że nie było fali pierwotnej ani wtórnej. Zarejestrowano jedynie głęboką, rezonującą falę powierzchniową, która wzbudziła czujniki na całym świecie. W dodatku nie "dudniła". Naukowcy mówią, że utrzymywała czystą, niemal "muzyczną" częstotliwość.

Tajemnicę do pewnego stopnia wyjaśniają wydarzenia na wyspie Majotta. Leży ona w połowie drogi między Madagaskarem a afrykańskim kontynentem. Od maja nawiedzały ją liczne trzęsienia ziemi, jednak nie były zbyt silne. Najmocniejsze wstrząsy odnotowano 8 maja, miały siłę 5,8 stopnia w skali Richtera. To tutaj 11 listopada czujniki sejsmiczne "ożyły" jako pierwsze.

Francuska służba geologiczna podejrzewa, że powstaje nowy wulkan. Źródłem "dzwonienia" Ziemi miałaby być ruchy magmy głęboko pod dnem oceanu, około 50 kilometrów od wybrzeża. System GPS wykazał, że Majotta przesunęła się o 5 centymetrów na południowy wschód w okresie krótszym niż 5 miesięcy. To wszystko jednak tylko przypuszczenia. Dno morskie w tym rejonie jest słabo zbadane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

216
0
0
KOMENTARZE
(216)
antykomer
rok temu
to szum wokół pochodów z rocznicy odzyskania niepodległości :D
TEGO TYPU
rok temu
A CZY PRZYPADKIEM, KOMUŚ SIĘ NIE ZACHCIAŁO TRZEPNĄĆ JAKĄ BOMBKĄ NA DNIE OCEANU???
bulba
rok temu
11 Listopada i wszystko jasne. Marsz narodowców.
Adam
rok temu
11.11 ziemia cieszyła się na 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości !
prv
rok temu
Ziemia uczciła Stulecie!
Najnowsze komentarze (216)
Anonim
rok temu
Ziemia chce zrzucić z siebie wszystkich ludzi i dlatego pojawiły się te wstrząsy.
Wgw
rok temu
Niektorzy wiedza o co chodzi i co spowodowalo te wstrzasy. To zadna bomba, ani wulkan. Main stream glupa klei. Niech klei.
rokiii
rok temu
coś mi się wydaje że ten ostateczny okres na ziemi nadejdzie szybciej niż nam wszystkim się wydaje,chyba Bóg zaczyna tracić już cierpliwość bo to co się dzieje na jego podwórku przechodzi najśmielsze oczekiwania....................
Gal Anonim
rok temu
Natura nareszcie się poznała na tym największym szkodniku na planecie i zaczyna powoli, ale konsekwentnie dążyć do unicestwienia gatunku ludzkiego.
Darek
rok temu
Kurdupel spadł z podestu
Sajmon
rok temu
Jak juz, to Ziemia z wielkiej litery.
Jacek
rok temu
Przebiegunowanie planety ziemia .
zaza
rok temu
to jest próbny rozruch zamontowanych przez UFO silników, w celu zmiany naszej orbity ziemi.
No
rok temu
To wulkan który szykuje się do wybuchu. Wszyscy wiedzą o jaki chodzi bo pisani już o tym wcześniej a teraz nagle skleroza ? Żal
raczej
rok temu
Idea wolności z Polski zatrzęsła światem :)
Kddjcb
rok temu
Godzilla nadchodzi...
Oto przyczyna...
rok temu
11 listopada nawet ziemia zadrżała z okazji 100 lecia niepodległości Polski. Naukowcy nie zauważyli tego faktu.
MAREK.
rok temu
To przez SOP. SOP zalicza tyle dzwonów, że aż planeta wpadła w rezonans.
twit
rok temu
Pan Bog zadzwonil dla Polakow.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić