Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Tajemnicze wstrząsy na całym świecie. "Jakby planeta zamieniła się w dzwon"

216
Podziel się:

Specjaliści są bezradni wobec niezwykłego zjawiska, które okrążyło Ziemię. Mają podejrzenia co do źródeł wstrząsów, jednak pewności brak.

Tajemnicze wstrząsy na całym świecie. "Jakby planeta zamieniła się w dzwon"
(Twitter, Anthony Lomax)

Nigdy nie spotkałem się z czymś podobnym - mówi Göran Ekström, sejsmolog z Uniwersytetu Columbia. - Nie musi to jednak znaczyć, że w ostatecznym rachunku przyczyna okaże się egzotyczna - dodaje.

Naukowcy głowią się nad wstrząsami, które 11 listopada obiegły Ziemię. Czujniki sejsmiczne najpierw wzbudziły się między Madagaskarem a wschodnim brzegiem Afryki. Potem sygnały o wstrząsach nadchodziły z Chile, Nowej Zelandii, Kanady, Hawajów, Kenii czy Hiszpanii.

Było tak jakby planeta rozdzwoniła się jak dzwon, utrzymując monotonną, niską częstotliwość - opisuje Ekström w rozmowie z "New Zealand Herald".

Fala powierzchniowa, która rozeszła się po świecie, nie była "zapowiedziana". Gdy następuje trzęsienie ziemi, powstaje fala pierwotna charakteryzująca się wysoką częstotliwością, rozchodzi się w wiązkach. Po niej nadchodzi fala wtórna. Dopiero w trzeciej kolejności pojawia się fala powierzchniowa i to do niej należy niska, dudniąca częstotliwość. Fala może nawet kilka razy okrążyć Ziemię.

Zagadka z 11 listopada polega na tym, że nie było fali pierwotnej ani wtórnej. Zarejestrowano jedynie głęboką, rezonującą falę powierzchniową, która wzbudziła czujniki na całym świecie. W dodatku nie "dudniła". Naukowcy mówią, że utrzymywała czystą, niemal "muzyczną" częstotliwość.

Tajemnicę do pewnego stopnia wyjaśniają wydarzenia na wyspie Majotta. Leży ona w połowie drogi między Madagaskarem a afrykańskim kontynentem. Od maja nawiedzały ją liczne trzęsienia ziemi, jednak nie były zbyt silne. Najmocniejsze wstrząsy odnotowano 8 maja, miały siłę 5,8 stopnia w skali Richtera. To tutaj 11 listopada czujniki sejsmiczne "ożyły" jako pierwsze.

Francuska służba geologiczna podejrzewa, że powstaje nowy wulkan. Źródłem "dzwonienia" Ziemi miałaby być ruchy magmy głęboko pod dnem oceanu, około 50 kilometrów od wybrzeża. System GPS wykazał, że Majotta przesunęła się o 5 centymetrów na południowy wschód w okresie krótszym niż 5 miesięcy. To wszystko jednak tylko przypuszczenia. Dno morskie w tym rejonie jest słabo zbadane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(216)
Anonim
3 lata temu
Ziemia chce zrzucić z siebie wszystkich ludzi i dlatego pojawiły się te wstrząsy.
Wgw
3 lata temu
Niektorzy wiedza o co chodzi i co spowodowalo te wstrzasy. To zadna bomba, ani wulkan. Main stream glupa klei. Niech klei.
rokiii
3 lata temu
coś mi się wydaje że ten ostateczny okres na ziemi nadejdzie szybciej niż nam wszystkim się wydaje,chyba Bóg zaczyna tracić już cierpliwość bo to co się dzieje na jego podwórku przechodzi najśmielsze oczekiwania....................
Gal Anonim
3 lata temu
Natura nareszcie się poznała na tym największym szkodniku na planecie i zaczyna powoli, ale konsekwentnie dążyć do unicestwienia gatunku ludzkiego.
Darek
3 lata temu
Kurdupel spadł z podestu
Sajmon
3 lata temu
Jak juz, to Ziemia z wielkiej litery.
Jacek
3 lata temu
Przebiegunowanie planety ziemia .
zaza
3 lata temu
to jest próbny rozruch zamontowanych przez UFO silników, w celu zmiany naszej orbity ziemi.
No
3 lata temu
To wulkan który szykuje się do wybuchu. Wszyscy wiedzą o jaki chodzi bo pisani już o tym wcześniej a teraz nagle skleroza ? Żal
raczej
3 lata temu
Idea wolności z Polski zatrzęsła światem :)
Kddjcb
3 lata temu
Godzilla nadchodzi...
Oto przyczyna...
3 lata temu
11 listopada nawet ziemia zadrżała z okazji 100 lecia niepodległości Polski. Naukowcy nie zauważyli tego faktu.
MAREK.
3 lata temu
To przez SOP. SOP zalicza tyle dzwonów, że aż planeta wpadła w rezonans.
twit
3 lata temu
Pan Bog zadzwonil dla Polakow.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić