Oliwia Skindzier| 
aktualizacja 

Akt notarialny a kredyt hipoteczny

0

Przy kredycie hipotecznym trzeba pamiętać o wielu formalnościach, bez których zakup własnego mieszkania czy domu nie jest możliwy. Akt notarialny to jeden z tych elementów, których nie może zabraknąć przy podpisywaniu umowy sprzedaży nieruchomości. Czym dokładnie jest, czy jest podpisywany po, czy przed umową kredytową i jak długo czeka się na zrealizowanie przelewu?

Akt notarialny a kredyt hipoteczny
Akt notarialny jest wymagany przy podpisywaniu umowy deweloperskiej, która musi zostać dostarczona do banku udzielającego kredytu hipotecznego (Getty Images, Greg Hinsdale)

Akt notarialny — co to jest?

Akt notarialny jest dokumentem urzędowym, który potwierdza dokonanie określonej czynności prawnej. Jest szczególną formą czynności notarialnej, dlatego co do zasady może być sporządzony tylko przez notariusza. Kiedy przygotowywany jest akt notarialny? Wtedy, gdy wymagają tego przepisy prawa. Jeżeli np. sprzedając nieruchomość, strony nie podpiszą aktu notarialnego, sprawia to, że czynność, czyli w tym przypadku sprzedaż, nie będzie ważna i skuteczna prawnie. Za sporządzenie aktu notarialnego trzeba uiścić opłatę, czyli taksę notarialną, której wysokość jest regulowana prawnie. 

W akcie notarialnym znajdują się wcześniej złożone przez strony ustnie oświadczenia woli. Dokument określa m.in. terminy rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów przedsięwzięcia czy termin odbioru nieruchomości przez nabywcę. Notariusz odczytuje akt notarialny, a następnie strony składają na nim podpisy. 

Czy do kredytu hipotecznego potrzebny jest akt notarialny?

Wszystko zależy od tego, na co dokładnie brany jest kredyt. Akt notarialny może być wymagany przez bank, jeśli np. bierze się kredyt na budowę domu. W tym przypadku potrzebny może okazać się akt notarialny potwierdzający prawo własności działki, na której rozpocznie się budowana domu. Jednak w większości przypadków, czyli kupna mieszkania od dewelopera lub z rynku wtórnego, bank wymaga do kredytu hipotecznego umowy przedwstępnej, czyli to z deweloperem czy z właścicielem nieruchomości

Bank wymaga także innych dokumentów podczas procedury starania się o przyznanie kredytu hipotecznego, a lista może być naprawdę długa, w zależności od wymagań konkretnego banku. Instytucja finansowa musi mieć pewność nie tylko co do zdolności kredytowej kredytobiorcy, ale także wiarygodności wierzyciela, czyli dewelopera, do którego trafią pieniądze. 

Kiedy akt notarialny przy kredycie hipotecznym?

Akt notarialny podpisywany jest już po zawarciu z deweloperem umowy przedwstępnej. W uproszczeniu wygląda to tak, że najpierw potencjalny kredytobiorca bada swoją zdolność kredytową, aby zorientować się, jaki kredyt mu przysługuje. Wybiera się do banków i w wybranym składa wniosek kredytowy. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku podpisuje się akt notarialny, dlatego najpierw podpisywana jest umowa kredytowa, a dopiero później akt notarialny.

Sam dokument określa do kiedy i na jaki rachunek bank ma wpłacić środki z kredytu, dlatego akt notarialny dostarcza się również po podpisaniu do banku wraz z innymi wymaganymi dokumentami przed uruchomieniem kredytu. Jest to m.in. wniosek o wpis do hipoteki czy potwierdzenie opłacenia go, a także dowód opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych. 

Ile czasu oczekuje się na pieniądze po podpisaniu aktu notarialnego?

Jeżeli sprzedaje się mieszkanie komuś, kto korzysta z kredytu hipotecznego, może pojawić się pytanie, jak długo oczekuje się na zapłatę? W takim przypadku to bank przeleje pieniądze na rachunek bankowy sprzedającego. Zrobi to jednak dopiero po dostarczeniu aktu notarialnego. Dzięki temu instytucja finansowa wie, że doszło do transakcji i może zrealizować przelew. Bank wykona go w ciągu kilku dni roboczych, dlatego sprzedający może liczyć na otrzymanie środków stosunkowo szybko. 

Jeśli do sprzedaży nieruchomości dochodzi pomiędzy deweloperem a nabywcą, to w umowie deweloperskiej podpisanej w formie aktu notarialnego znajdują się określone terminy, które zobowiązują do zapłaty środków na rzecz dewelopera. Po stronie instytucji finansowej leży zrealizowanie płatności na rachunek powierniczy. Jest to jednak często uzależnione od zakończenia poszczególnych etapów budowy, które określone są w harmonogramie, dlatego deweloper otrzyma środki co najmniej w kilku ratach. 

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić