Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. GGG
|

Czym jest odprawa emerytalna? Komu przysługuje?

8
Podziel się:

Odprawa emerytalna, czyli wynagrodzenie dla pracownika, który przechodzi na emeryturę, nie jest opodatkowana. Może wynosić minimum wysokość pensji pracownika, ale może być i wyższe. Pracownik zyskuje prawo do otrzymania odprawy emerytalnej po spełnieniu kilku warunków. O jakich warunkach mowa?

Czym jest odprawa emerytalna? Komu przysługuje?
Czym jest odprawa emerytalna? Komu przysługuje? (Pixabay)

Odprawa emerytalna – co to jest?

Odprawa emerytalna to jednorazowa kwota wypłacana pracownikowi, który przechodzi na emeryturę. Wynagrodzenie przysługuje pracownikowi, który w celu przejścia na emeryturę kończy pracę zawodową. Kwota wypłacana w ramach odprawy emerytalnej wynosi minimum jednomiesięczne wynagrodzenie pracownika. Warunki otrzymania odprawy opisane zostały w Kodeksie Pracy. Warto dodać, że Kodeks pracy pozwala na wyznaczenie przez pracodawcę innej, wyższej niż jednorazowa pensja kwoty. 

Odprawa emerytalna jest świadczeniem jednorazowym, ale nieco inaczej wygląda ta kwestia, jeśli pracownik był zatrudniony u kilku pracodawców. Tacy pracownicy mogą otrzymać odprawę od każdego z nich, oczywiście w oparciu o takie zasady, jak w przypadku zatrudnienia u jednego pracodawcy.

Kiedy należy się odprawa emerytalna?

Pracownik zyskuje prawo do otrzymania odprawy emerytalnej po spełnieniu kilku warunków. Przede wszystkim pracownik musi formalnie nabyć prawa do emerytury. Po drugie, musi dojść do zakończenia stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Trzecią kwestią jest warunek niepobrania do tej pory odprawy.

Warto zaznaczyć, że pracownik musi zakończyć stosunek pracy w celu przejścia na emeryturę. Tylko w takim wypadku może ubiegać się o odprawę emerytalną.

Odprawa emerytalna to świadczenie powszechne – oznacza to, że mają do niego prawo wszyscy pracownicy, spełniający wyżej wymienione warunki.

Odprawa emerytalna - kodeks pracy

Zasady dotyczące możliwości otrzymania odprawy emerytalnej zostały opisane w Kodeksie Pracy. Dokładnie jest to uregulowane w artykule 92 (1) Kodeksu pracy: 

Na podstawie przepisów odprawa emerytalna przysługuje:

    § 1. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Zgodnie z przepisami dowiadujemy się również, że:      

    § 2. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Zawarte w Kodeksie Pracy przepisy ustanawiają, że odprawa emerytalna przysługuje każdemu pracownikowi i nie ma w tym przypadku znaczenie staż pracy czy umowy. Wypłacenie świadczenia musi odbyć się ostatniego dnia pracy, a obowiązuje w prywatnych firmach i w państwowych instytucjach.

Odprawa emerytalna – wysokość

Wysokość odprawy emerytalnej to minimum jednomiesięczne wynagrodzenie. Jest wypłacane jednorazowo. Ta kwota jest określona jako minimum, ponieważ pracodawcy mogą samodzielnie zdecydować o zwiększeniu kwoty odprawy i zmianę tę opisać w regulaminie pracowniczym. Dodatkowo poszczególne grupy zawodowe mogą mieć ustalone odrębne zasady dotyczące odprawy emerytalnej – w wielu przypadkach na wysokość odprawy wpływa staż pracy. Dotyczy to takich grup zawodowych, jak na przykład nauczyciele.

Suma odprawy emerytalnej jest zwolniona od składek ZUS. Oznacza to, że kwota odprawy jest o wiele wyższa niż ta, która dotychczas wpływała na konto pracownika. Wyliczenie jej wysokości odbywa się podobnie do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop pracownika. W wyliczeniach uwzględnia się także zmiennie i stałe składniki wynagrodzenia.

Odprawa emerytalna - jaki jest termin wypłaty?

W Kodeksie pracy nie ma informacji na temat tego, kiedy dokładnie powinna być wypłacona odprawa emerytalna. Zazwyczaj zostaje ona jednak wypłacona maksymalnie do ostatniego dnia pracy (przed odejściem pracownika na emeryturę). Pracownik, który otrzymał odprawę otrzymuje zapis na ten temat w świadectwie pracy. Świadectwo pracy trafia do pracownika w ciągu 7 dni od zakończenia świadczenia pracy.

Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
nikt
miesiąc temu
Znam osobiście prywatną firmę z Łodzi gdzie tzw.kodeks pracy mają w D... Firma jest prywatna A szefuńcio sobie rządzi. Powiedzcie mu o takich sprawach to z kojca psy wypuści. A robią kasę na komunikacji miejskiej i krajowej. Celowo nie podam nazwy bo reklama kosztuje.
Pikolo
miesiąc temu
A Ja się pytam który przedsiębiorca nie jest złodziejem....
Monika
miesiąc temu
PiS rozdaje nierobom a zabiera ludziom pracowitym i uczciwym
Jola
miesiąc temu
A ja pracując u przeciebiorcy w prywatnej firmie nigdy nic nie dostałam ,jeszcze wykorzystywał mnie poza godzinami pracy nieplacac za godziny bo były takie czasy że był taki wyż a pracowników miał na pęczki bo takie byli duże bezrobocie a wypłaty bardzo marne,poprostu pracowało się całymi dniami łącznie ze sobotami i niedzielami za minimalną krajową.Alez nas wykorzystywali Ci prywaciarze ,nie było rządnych kontroli tylko korupcja.
Ech...
miesiąc temu
Komu przysługuje? Tylko naszym dzielnym politykom którzy codziennie próbują uczynić naszą pracę coraz mniej opłacalną w tym kraju.
Miras
miesiąc temu
A ja po przepracowaniu w PZU dostalem minimalna,czyli 1 pensje,choc mogliby wiecej np. do 6 pensji. Ale olali mnie, jako pracownika po 44 latach pracy - jestem zawiedziony.
Manek
miesiąc temu
Tam gdzie niema Związków Zawodowych to prywaciarze to co zostali zwolnieni z Likwidacji Zakładów odprawy 1 wypłaty miesięcznej ta zakłady Że związkami państwowe 3 miesięcy Wypłaty a Urzędnik państwowy Budżetu 6 miesięcy to SPRAWIEDLIWOŚĆ Polaka
000077
miesiąc temu
jak zarabiasz 3000zł to dostaniesz 3000zł i emeryturę 1300 a panowie co im dobrze jest w sondażach od szeregowego posła przez wójtów i armie urzędasów biorą szmalec i rosną im domki i samochodziki a ty zdychaj tak wygląda wasza demokracja
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić