Kamil Niewiński
Kamil Niewiński| 

Internauci organizują imprezę-protest. Kultowa budka toczy walkę z urzędnikami

10

Od 1992 roku w sercu Warszawy działa Bar Lussi - mała budka, która przez ten czas stała się ikoną Śródmieścia. Miasto od jakiegoś czasu nakłada na właściciela drakońskie kary, a klienci stanęli w obronie ich ukochanego baru.

Internauci organizują imprezę-protest. Kultowa budka toczy walkę z urzędnikami
"RAVE POD BAREM LUSSI" jako wsparcie dla właściciela słynnej budki (Facebook, Mapy Google)

Bar Lussi od 32 lat stoi dumnie w okolicach dworca Śródmieście, zaś w tle rozpościera się za nim Pałac Kultury i Nauki. Dla wielu mieszkańców Warszawy jest to miejsce kultowe i nawet jeżeli na co dzień nie kupują tam fast foodów, a w szczególności znaku rozpoznawczego lokalu, czyli zapiekanej, mają do tej budki ogromny sentyment.

Czasami jednak walka z biurokracją jest bezlitosna. Według zaktualizowanego planu zagospodarowania przestrzennego Bar Lussi nielegalnie zajmuje pas drogowy. Mimo że przez kilkadziesiąt lat nie było z tym żadnego problemu, na właściciela Lussi, pana Sebastiana, zaczęły być nakładane teraz. Ich suma wynosi obecnie już ponad 100 tysięcy złotych!

Pan Sebastian długo walczył z urzędniczą machiną, lecz ostatecznie ogłosił, że się poddaje, a ikoniczna budka zostanie zlikwidowana. Lussi nie przestanie jednak istnieć - ma zostać przeniesione do pawilonu dworca Warszawa-Śródmieście. Można by było więc powiedzieć, że jest to szczęście w nieszczęściu. Wspomniana wysokość kar wywołała jednak gigantyczne oburzenie wśród mieszkańców stolicy.  

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Banalny przepis na pyszne zapiekanki w bułkach

Dla nich bowiem Lussi to nie jest byle budka, która zajmuje przestrzeń. Nadal często jest lub bywała dla wielu w przeszłości obowiązkowym przystankiem zarówno w trakcie dnia, jak i podczas wieczornych lub nocnych wojaży. Postanowili oni zaprotestować przeciwko ich zdaniem złemu traktowaniu właściciela przez miasto.

Ogromne kary dla słynnej budki z zapiekankami. Warszawiacy stają w obronie Lussi

Na Facebooku powstało wydarzenie "RAVE POD BAREM LUSSI", które ma mieć miejsce w sobotę 9 marca. Zamysłem jest zrobienie pod wspomnianą budką imprezy, która okraszona będzie klubową muzyką. Organizatorzy podkreślają jednak, że "wydarzenie ma charakter pokojowy". Dodatkowo planowane jest bicie rekordu Guinessa w zrobieniu najdłuższej zapiekanki świata.

- Kiedy z sentymentu do tego miejsca publikowałem wydarzenie nie przypuszczałem, że jest taka siła w narodzie, aby zachować warszawskie dziedzictwo kulinarne w postaci Baru Lussi. W ciagu ostatniej doby odebrałem telefony oraz maile od wszystkich ogólnokrajowych mediów, które dołączą do spontanicznego zgromadzenia pod popularnym "Patykiem" - napisał w poście jeden z organizatorów.

Chociaż do imprezy-protestu zostało jeszcze 10 dni, zainteresowanych jest łącznie ponad 18 tys. osób, a 1,7 tys. zadeklarowało już swoją obecność na wydarzeniu. Medialny rozmach nadał mu m.in. Książulo - popularny YouTuber, który przemierza Polskę, testując wszelkiego rodzaju jedzenie. W swoich filmach o Lussi wspominał niejednokrotnie.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić