Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac.
OPM
|

Ogrzewanie zdrożeje. Winne nowe przepisy

9
Podziel się

Rachunki za ogrzewanie niedługo wzrosną. To przez nowe przepisy, które mają umożliwić producentom ciepła sprzedawać je po wyższych cenach. Przedsiębiorstwa ciepłownicze twierdzą, że zasypią tym braki pieniędzy, z którymi się teraz zmagają.

Ogrzewanie zdrożeje. Winne nowe przepisy
Rachunki za ogrzewanie pójdą w górę. Zmieniają się przepisy (Pixabay)
bETYASWJ

W ministerstwie klimatu trwają prace nad nowym rozporządzeniem, które umożliwi firmom produkującym ciepło sprzedawania go po wyższych cenach - czytamy w "Rzeczpospolitej". A to sprawi, że wzrosną koszty ogrzewania gospodarstw domowych. Rachunki pójdą w górę o blisko 6 zł miesięcznie.

Choć póki co to wciąż projekt, jest jednak już na etapie konsultacji. Z założenia ma pozwolić producentom ciepła na uzyskiwanie większych przychodów, bo koszty sektora rosną, głównie przez wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2.

bETYASWL

Wzrosty cen energii czy ogrzewania to efekt zaspania z przechodzeniem na odnawialne źródła energii. Przedsiębiorstwa wytwarzają prąd czy ciepło głównie poprzez spalanie węgla, a to kosztowne, bo stale rosną opłaty z tym związane. Autorzy rozporządzenia wskazują, że w tej chwili ponad 70 proc. ciepła systemowego wytwarzane jest z węgla kamiennego, a większość systemów ciepłowniczych nie może być uznana za systemy efektywne energetycznie. W czerwcu uprawnienia do emisji CO2 kosztowały około 245 zł (55 euro/tonę), a w 2030 r. mogą zbliżyć się nawet do 80 euro, a nawet przekroczyć tę kwotę.

Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, w ciągu kolejnych pięciu lat firmy z sektora ciepłowniczego będą mogły zwiększyć przychody o 1,6 mld zł. Dla obywateli oznacza to po prostu wyższe rachunki.

Zobacz także: Polska chce powrotu cudzoziemców. Rząd szykuje przepisy, zapłacą niższe podatki
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETYASXm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Cuj
4 miesiące temu
To dopiero początek. Jak wprowadzą wszędzie ogrzewanie gazowe (na palenie węglem nałożą kary, po których wszyscy z niego zrezygnują), to wtedy będą podnosili ceny gazu co miesiąc mając monopol na dostawy.
Brylas
4 miesiące temu
To nie jest wina przepisów tylko kanalii, które te przepisy wprowadziły.
pawel
4 miesiące temu
a jest coś co nie zdrożeje ?
bETYASXn
olo
4 miesiące temu
A że prąd gaz drożeje to podziękujcie tym dziadom z KOPO to oni podpisali w uni pisma że bedziemy musieli więcej płacić
Stop
4 miesiące temu
Morawiecki mówi że wynagrodzenia szybko rosną więc nie ma się czym martwić. Władzy starczy na wszystko
Babcia
4 miesiące temu
Jak żyć. Energia gaz czynsze jedzenie wszystko 2 górę nie mówiąc o aptekach. Mamia ludzi 13 emerytura i a zabierają wszystko na swoje podwyżki. Dno. Taki kraj który nie dba o swoich obywateli a sam napycha swoje portfele jak się nazywa.
Zorro
4 miesiące temu
Już nowe liczniki ciepła były montowane. Administrator mówił aby ciepłą pierzynę kupić ,bo ciepła pierzyną będzie w cenie.
Dorcia
4 miesiące temu
O czym wy tu piszecie od 1sierpnia już płacę 9 złwiecej, za 44,6 m - złodziej złodzieja, złodziejem pogania. Ludzie obudźcie się bo niedługo nie będziecie mili na chleb. Najnisza krajową 200 zł podniesiona, a sobie po 6 tysięcy
Anka
4 miesiące temu
PiS w nowym ładzie o tym nie wspomina?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić