Ogrzewanie zdrożeje. Winne nowe przepisy

12

Rachunki za ogrzewanie niedługo wzrosną. To przez nowe przepisy, które mają umożliwić producentom ciepła sprzedawać je po wyższych cenach. Przedsiębiorstwa ciepłownicze twierdzą, że zasypią tym braki pieniędzy, z którymi się teraz zmagają.

Ogrzewanie zdrożeje. Winne nowe przepisy
Rachunki za ogrzewanie pójdą w górę. Zmieniają się przepisy (Pixabay)

W ministerstwie klimatu trwają prace nad nowym rozporządzeniem, które umożliwi firmom produkującym ciepło sprzedawania go po wyższych cenach - czytamy w "Rzeczpospolitej". A to sprawi, że wzrosną koszty ogrzewania gospodarstw domowych. Rachunki pójdą w górę o blisko 6 zł miesięcznie.

Choć póki co to wciąż projekt, jest jednak już na etapie konsultacji. Z założenia ma pozwolić producentom ciepła na uzyskiwanie większych przychodów, bo koszty sektora rosną, głównie przez wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2.

Wzrosty cen energii czy ogrzewania to efekt zaspania z przechodzeniem na odnawialne źródła energii. Przedsiębiorstwa wytwarzają prąd czy ciepło głównie poprzez spalanie węgla, a to kosztowne, bo stale rosną opłaty z tym związane. Autorzy rozporządzenia wskazują, że w tej chwili ponad 70 proc. ciepła systemowego wytwarzane jest z węgla kamiennego, a większość systemów ciepłowniczych nie może być uznana za systemy efektywne energetycznie. W czerwcu uprawnienia do emisji CO2 kosztowały około 245 zł (55 euro/tonę), a w 2030 r. mogą zbliżyć się nawet do 80 euro, a nawet przekroczyć tę kwotę.

Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, w ciągu kolejnych pięciu lat firmy z sektora ciepłowniczego będą mogły zwiększyć przychody o 1,6 mld zł. Dla obywateli oznacza to po prostu wyższe rachunki.

Zobacz także: Polska chce powrotu cudzoziemców. Rząd szykuje przepisy, zapłacą niższe podatki
Autor: OPM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić