Polacy mogą zacząć się masowo zwalniać. Wszystko z powodu wypalenia

7

Wypalenie zawodowe odczuwa już ponad połowa z nas. Jak alarmują eksperci, skala zjawiska już teraz zadziwia, a może być jeszcze gorzej. Co to oznacza dla rynku pracy?

Polacy mogą zacząć się masowo zwalniać. Wszystko z powodu wypalenia
Wypalenie zawodowe odczuwa ponad 65 proc. Polaków (east news, Anna Golaszewska, East News)

Polacy nie lubią swojej pracy?

Wyniki badań zaskakują. Z sondażu przeprowadzonego przez UCE Research i Syno Poland wynika, że aż 65,3 proc. Polaków odczuwa symptomy wypalenia zawodowego. Badani mówią o poczuciu fizycznego i psychicznego wyczerpania.

Jak z tym walczyć? Zdaniem ekspertów pracodawcy powinni zacząć "sprawiedliwie traktować podwładnych" i sprawić, by ich podwładni nie brali na siebie zbyt wielu obowiązków.

Badanie wykazało jednocześnie, że 27 proc. z nas nie ma żadnych objawów wypalenia, a 7,7 proc. nie jest w stanie tego w żaden sposób ocenić. Ogólne wyniki nie napawają jednak optymizmem, a już wkrótce pracodawcy będą mogli się mierzyć m.in. z częstszymi nieobecnościami pracowników i brakami kadrowymi.

Zobacz także: Został wicepremierem, pojawiły się plotki. Henryk Kowalczyk dementuje

Jak z tym walczyć?

Sposobów na wyjście z sytuacji jest co najmniej kilka. Eksperci wskazują zgodnie, że zredukować wypalenie mogą... urlopy. Po stronie pracodawcy jest natomiast to, by umożliwiać korzystanie z nich podopiecznym w takim zakresie, jaki im odpowiada. Do tego dochodzi m.in. monitorowanie nadgodzin i zachęcanie ich do odpoczynku.

Należy także zwracać uwagę na sytuacje, gdy dochodzi do zachwiania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym pracowników. To widać na przykładzie zdalnego modelu pracy.

Autor: CHE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić