aktualizacja 

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Już obowiązują

3

Wraz z nadejściem nowego roku w życie weszły nowe zasady egzaminów na prawo jazdy. Zmiany dotyczą zarówno kandydatów na przyszłych kierowców pojazdów osobowych, jak też motocyklistów.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Już obowiązują
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Już obowiązują (commons.wikimedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.)

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce obowiązują nowe zasady egzaminów na prawo jazdy. Rozporządzenie ministra infrastruktury wprowadziło znaczące modyfikacje w dotychczasowych regulacjach dla kandydatów na przyszłych kierowców pojazdów kategorii A (motocykle) i B (pojazdy o dmc do 3,5 tony).

Jedną z nowości jest to, że do ostatniej chwili zdający nie są informowani o ewentualnym negatywnym wyniku egzaminu. Podkreślmy, że do tej pory egzaminator musiał na bieżąco informować zdającego o popełnianych błędach.

Zgodnie z nowymi przepisami może to zrobić dopiero po zakończeniu egzaminu. Celem tej zmiany - jak wyjaśnili autorzy - jest łagodzenie stresu u przyszłego kierowcy oraz ułatwienie mu skupienia się na samej jeździe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pożar autobusu w Warszawie. Zapalił się w trakcie kursu

Warto zaznaczyć, że egzaminator będzie mógł przerwać egzamin, ale w ściśle określonych sytuacjach, takich jak spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego, ominięcie pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszego na przejściu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu, niestosowanie się do znaku "stop" itd.

Zmiany w egzaminach dla motocyklistów

Kolejna zmiana dotyczy egzaminów na prawo jazdy kategorii A, A1 i A2. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, egzaminator uczestniczy w egzaminie na motocyklowe prawo jazdy, siedząc w pojeździe za kandydatem, musi skupić się tylko i wyłącznie na prowadzeniu egzaminu i sprawdzaniu umiejętności kandydata na kierowcę motocykla.

Oznacza to, że nie powinien jednocześnie prowadzić pojazdu i egzaminować. Dlatego od 1 stycznia 2024 r. do przeprowadzenia tego typu egzaminu będzie wymagane zaangażowanie dwóch osób - kierowcy i egzaminatora.

Potrzebne dokumenty i nagrania egzaminów

Co ciekawe, nastąpiło również przeniesienie całego procesu składania wymaganych dokumentów na prawo jazdy do internetu. To oznacza, że teraz będziemy mieć możliwość załatwienia wszystkich formalności bez konieczności wychodzenia z domu.

Wcześniej należało osobiście udać się do ośrodka egzaminacyjnego lub starostwa, aby załatwić niezbędne sprawy. Poza tym przystępując do egzaminu, można legitymować się aplikacją mObywatel.

Zgodnie z nowymi regulacjami, ośrodek egzaminacyjny jest teraz zobowiązany nie tylko do przechowywania nagrań przebiegu części praktycznej egzaminu, ale także do wyznaczania specjalnego miejsca do ich analizy. Wcześniejsze przepisy jedynie nakazywały przechowywanie nagrań i zabezpieczanie ich przed dostępem osób nieupoważnionych.

Pozostałe zmiany są zmianami kosmetycznymi i nie wpłyną na kształt, trudność ani czas trwania egzaminu.

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić