Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Apostazja. Jak wystąpić z Kościoła?

46
Podziel się

W ostatnich dniach coraz więcej osób wyszukuje informacji o tym, czym jest apostazja i jak można jej dokonać. Wyjaśniamy więc, jak wygląda procedura wystąpienia z Kościoła. Kto może dokonać apostazji? Gdzie i jakie dokumenty musi złożyć?

Apostazja. Jak wystąpić z Kościoła?
Na czym polega procedura apostazji? (Pixabay)
bEEEYVQR

Coraz więcej osób wyszukuje informacji na temat apostazji, czyli wyjścia z kościoła. Szalę przechyliły ostatnie wydarzenia w Polsce. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który podjął decyzję w sprawie aborcji, w kraju rozpoczęły się protesty. Wielu za współwinnych tej sytuacji obwinia Kościół.

Apostazja - co to takiego?

Apostazja to odłączenie się od Kościoła, porzucenie wiary. Można powiedzieć - rezygnacja z członkowstwa. Cała procedura jest szczegółowo określona przez Dekret Ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła.

bEEEYVQT

Apostazja. Co trzeba zrobić, żeby wystąpić z Kościoła? Jakie dokumenty są potrzebne?

Osoba, która chce dokonać aktu apostazji i wystąpić z Kościoła, musi spełnić przede wszystkim dwa warunki. Ma mieć ukończone 18 lat i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. To jednak nie wszystko. Należy złożyć oświadczenie woli, zawierające dane osobowe odstępcy, informacje dotyczące miejsca i daty chrztu. Do tego należy dodać świadectwo chrztu. By dokonać apostazji, trzeba umotywować przyczyny chęci wystąpienia z Kościoła. Na koniec jest klauzula, że odstępca jest świadomy konsekwencji, jakie niesie apostazja.

bEEEYVQZ

Dokumenty w sprawie apostazji należy złożyć u proboszcza właściwej dla miejsca zamieszkania parafii. Po otrzymaniu oświadczenia ksiądz przeprowadza rozmowę z odstępcą, by szczegółowo poznać przyczyny apostazji i uświadomić daną osobę o konsekwencjach. Następnie dokumenty są wysyłane do biskupa, który podejmuje ostateczną decyzję. Biskup wysyła na koniec informację do proboszcza właściwego dla miejsca chrztu danej osoby, by dokonał stosownego wpisu w księdze ochrzczonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEEYVRu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(46)
wierzacy
10 miesięcy temu
czy trzeba chodzic do faceta w sukience jezeli wierzy sie w boga???czy mozna pomodlic sie w domu??bez wysluchiwania idiotyzmow pedofili???? czy wiara a kosciol to jest cos wspolnego??czy dwie rozne sprawy
pol podatnik
10 miesięcy temu
czy trzeba chodzic do faceta w sukience jezeli wierzy sie w boga???czy mozna pomodlic sie w domu??bez wysluchiwania idiotyzmow pedofili???? czy wiara a kosciol to jest cos wspolnego??czy dwie rozne sprawy
alaska
10 miesięcy temu
Zyje i mieszkam od 40 lat w niemczech tu robisz jak ci sie podoba nikt o nic nie pyta twoja wola co za bzdury wiara jest w sercu i to jest najwazniejsze
bEEEYVRv
dfgh
10 miesięcy temu
Nie zapisywałem się do kościoła. Jak ktoś zapisuje dziecko do jakiejś organizacji w wieku gdy jest niczego nieświadome to taki zapis jest nieważny.
Zulka
10 miesięcy temu
To znów prowokacyjny atak na kościół,na kapłanów i celowe wyjaśnianie mediów co to jest apostazja i jak prawnie odłączyć się od kościoła.Kościołem jest sam Jezus Chrystus, a my jego cegiełkami tymi zwietrzałymi wypadającymi, bądź mocnymi które będą trwać pomimo wichury i ulewy jaka spadnie Nie depczcie wiary naszych praojców, pozwólcie żyć innym. Nikt nie zmusza Was do czynnego chodzenia do kościoła, odejdźcie i tu ziemskiej kary ksiądz Wam nie nałoży. Bóg będzie sędzia sprawiedliwym. Niech ta pierwsza lampka adwentową dziś zapłonie w każdym polskim sercu i w każdym nowym życiu. Oczekujmy z radością nadejścia Pana
Gala
10 miesięcy temu
Nie chodzę. Nie płacę. Mam ich głęboko w poważaniu. W niczym nigdy mi Kościół nie pomógł. Nic mi nie dał. I niczego mu nie zawdzięczam. Po co ich prosić o jakąś zgodę. Ja się nigdy tam nie zapisywałam. Zrobili to za mnie rodzice. Umowę uważam za nieważną.
Anna
11 miesięcy temu
Piszecie:"Apostazja to odłączenie się od Kościoła, porzucenie wiary. ". Błąd; jest to wystąpienie z otganizacji o nazwie Kościół rzymskokatolicki. Natomiast absolutnie nie jest to porzucenie wiary. Wręcz przeciwnie. Sam Jezus Chrystus powiedział, że mamy czcić Boga/Ojca w duchu i w prawdzie oraz, że czcić mamy nie w budowlach lecz w sercu.
see
11 miesięcy temu
To jest śmieszne. Mam się tłumaczyć i uzasadniać moją wolę wystąpienia z kościoła? I ktoś to ma jeszcze rozpatrywać??? I łaskawie dać mi na to zgodę, albo i nie? To jest śmieszne! Kościół oderwał się od rzeczywistości. Reprezentuje zacofanie, mizoginizm, butę. Zastraszaniem piekłem, grzechem, manipulacją trzyma swoje owieczki w garści od 2000 lat. Przywłaszczył sobie prawa do głoszenia prawd moralnych. Uzurpuje sobie do nich wyłączność. A prawda jest taka, że dobro i drogowskazy moralne są naturalną cechą człowieka. "Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie" (I. Kant)
Głpie Poloki
11 miesięcy temu
Polacy nie mają edukacji prawnej ani socjologicznej, ani prawniczej. To problem prawny, konstytucyjny, a nie ideologiczny czy religijny.
Patriota
11 miesięcy temu
"Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy."Jan Paweł II,
Kazio
11 miesięcy temu
"Jeśli ktoś nie wierzy w życie wieczne, nie rozumie nic na temat tego ziemskiego życia."
Rolnik
11 miesięcy temu
"Człowiek znajduje się na skrzyżowaniu dwóch przeciwieństw, które nie są złem i dobrem, ale złem i wiarą."(Sören Kierkegaard)
Racjonalista
11 miesięcy temu
"Ci, którzy wierzą, wiedzą, że pustynia może zakwitnąć w ciągu jednej nocy."(Primo Mazzolari) Ci którzy nie wierzą słuchają antypolskich mediów.
bEEEYVRn
srutututu
11 miesięcy temu
A co jeżeli nie jestem w stanie uzyskać "świadectwa chrztu" - ponieważ nie mam pojęcia gdzie byłem chrzczony? Do tego... nie znam żadnej żyjącej osoby, od której można uzyskać taką wiadomość? Od razu dodam, że wymóg posiadania dokumentu zwanego "świadectwem chrztu", który wynika wprost z "przepisów" dekretu ws wystąpień z kościoła, jest _ściśle_ przestrzegany przez proboszcza w miejscu mojego zamieszkania...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić