Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Apostazja. Jak wystąpić z Kościoła?

95

W ostatnich dniach coraz więcej osób wyszukuje informacji o tym, czym jest apostazja i jak można jej dokonać. Wyjaśniamy więc, jak wygląda procedura wystąpienia z Kościoła. Kto może dokonać apostazji? Gdzie i jakie dokumenty musi złożyć?

Apostazja. Jak wystąpić z Kościoła?
Na czym polega procedura apostazji? (Pixabay)

Coraz więcej osób wyszukuje informacji na temat apostazji, czyli wyjścia z kościoła. Szalę przechyliły ostatnie wydarzenia w Polsce. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który podjął decyzję w sprawie aborcji, w kraju rozpoczęły się protesty. Wielu za współwinnych tej sytuacji obwinia Kościół.

Apostazja - co to takiego?

Apostazja to odłączenie się od Kościoła, porzucenie wiary. Można powiedzieć - rezygnacja z członkowstwa. Cała procedura jest szczegółowo określona przez Dekret Ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła.

Apostazja. Co trzeba zrobić, żeby wystąpić z Kościoła? Jakie dokumenty są potrzebne?

Osoba, która chce dokonać aktu apostazji i wystąpić z Kościoła, musi spełnić przede wszystkim dwa warunki. Ma mieć ukończone 18 lat i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. To jednak nie wszystko. Należy złożyć oświadczenie woli, zawierające dane osobowe odstępcy, informacje dotyczące miejsca i daty chrztu. Do tego należy dodać świadectwo chrztu. By dokonać apostazji, trzeba umotywować przyczyny chęci wystąpienia z Kościoła. Na koniec jest klauzula, że odstępca jest świadomy konsekwencji, jakie niesie apostazja.

Dokumenty w sprawie apostazji należy złożyć u proboszcza właściwej dla miejsca zamieszkania parafii. Po otrzymaniu oświadczenia ksiądz przeprowadza rozmowę z odstępcą, by szczegółowo poznać przyczyny apostazji i uświadomić daną osobę o konsekwencjach. Następnie dokumenty są wysyłane do biskupa, który podejmuje ostateczną decyzję. Biskup wysyła na koniec informację do proboszcza właściwego dla miejsca chrztu danej osoby, by dokonał stosownego wpisu w księdze ochrzczonych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić