Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Górski Karabach. Walczy tam 2 tys. najemników z Bliskiego Wsch.

12

Pomimo oficjalnego zawieszenia broni, wciąż trwa konflikt zbrojny pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem. Oba kraje roszczą sobie prawa do terytorium Górskiego Karabachu. Rosyjskie MSZ oświadczyło, że w konflikcie uczestniczy 2 tys. najemników z Bliskiego Wschodu.

Górski Karabach. Walczy tam 2 tys. najemników z Bliskiego Wsch.
Siergiej Ławrow oświadczył, że w konflikcie uczestniczy 2 tys. najemników z Bliskiego Wschodu (Getty Images)

Szef rosyjskiego ministerstwa spraw zewnętrznych Siergiej Ławrow stwierdził, że w wojnie o Górski Karabach walczy około 2 tysięcy żołnierzy-najemników z Bliskiego Wschodu. Ławrow podkreślił, że jest zaniepokojony włączaniem się w konflikt zagranicznych bojówek.

Niepokoi nas umiędzynarodowienie konfliktu w Górskim Karabachu i zaangażowanie w niego bojowników z Bliskiego Wschodu. Wielokrotnie zwracaliśmy się do innych krajów o powstrzymanie angażowania się w konflikt najemników, których liczba w strefie konfliktu obecnie zbliża się do 2 tys. – powiedział Ławrow.

Konflikt zbrojny o Górski Karabach. Putin rozmawiał z Erdoganem

O bezpośrednie angażowanie się w konflikt oskarżana jest Turcja. Ankara ma wspierać siły Azerbejdżanu. Ławrow poinformował, że prezydent Rosji Władimir Putin poruszył tę kwestię podczas rozmowy telefonicznej z przywódcą Turcji Recepem Erdoganem.

Jak twierdzą władze Armenii, w dotychczasowych walkach zginęło kilkuset armeńskich żołnierzy, wielu zostało rannych. Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew ocenił, że jego kraj także poniósł duże straty. Do walki w Górskim Karabachu używane są na dużą skalę bezzałogowe drony, które bombardują wojska przeciwka, powodując liczne straty.

Wojna o Górski Karabach

Górski Karabach to enklawa należąca formalnie do Azerbejdżanu. Jest zamieszkiwana i kontrolowana przez Ormian, którzy w 1992 roku ogłosili niepodległość Republiki Górskiego Karabachu. W latach 1992-1994 wojna o ten teren kosztowała życie 30 tys. osób.

Mimo ogłoszenia zawieszenia broni w incydentach granicznych rokrocznie ginęło tam kilkadziesiąt osób. Trwający latami stan niepewności wokół zawieszenia broni w konflikcie o Górski Karabach zarówno politycy Armenii, jak i Azerbejdżanu, wykorzystywali do jednoczenia wokół siebie zwolenników. Był to też dobry pretekst do wydawania ogromnych sum na zbrojenia.

Obejrzyj także: Siergiej Ławrow nazwał wypowiedź Grzegorza Schetyny bluźnierstwem

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić