Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|
aktualizacja

"Solanka amoniakalna". Niemiec pokazał, co się dzieje w rzece

263
Podziel się:

Katastrofa ekologiczna jest nie tylko w Odrze. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać tysiące martwych ryb w rzece Soława w Saksonii. Wędkarze szacują, że zmarło około 3 tys. osobników.

"Solanka amoniakalna". Niemiec pokazał, co się dzieje w rzece
Na nagraniu widać, jak ryba wyskakuje z Soławy, próbując uciec przed skażoną wodą (Facebook)

Filmik udostępnił jeden z wędkarzy, który łowił ryby w rzece Soława w Saksonii w pobliżu miejscowości Bernburg. W piątek rano razem ze swoim kolegą był tam świadkiem wstrząsającego zjawiska i postanowił wszystko nagrać. Na filmiku widać, jak z wody kilka razy w agonii wyskakuje karp. Próbował się ten sposób ratować przed skażoną wodą. Wszędzie wokół na wodzie unoszą się dziesiątki martwych osobników.

Wędkuję od 20 lat, ale nigdy czegoś takiego nie widziałem – powiedział niemieckiemu dziennikowi "BILD" 32-letni Dennis Krieger.

Setki martwych ryb w Soławie. "To było okropne"

Jak opisał, kiedy z kolegą obudzili się około 7 rano, pierwszą rzeczą, jaką zauważyli, był martwy leszcz.

Początkowo myśleliśmy, że mógł zostać zaatakowany przez suma. Ale potem napływało coraz więcej martwych ryb. To było okropne – stwierdził wędkarz.

Dodał, że jeszcze dzień wcześniej nie zauważył w rzece niczego podejrzanego. - Wszystko wyglądało normalnie, tak jak tydzień temu - przekazał.

Martwe ryby w Niemczech. Znana przyczyna

Przyczyną masowej śmierci ryb w Soławie była awaria techniczna w fabryce sody w zakładzie w Bernburgu.

Doszło do pęknięcia rurociągu, przez który wydostała się solanka amoniakalna - powiedziała rzeczniczka firmy Solvay. Uszkodzony rurociąg został natychmiast wyłączony z eksploatacji, a wyciek solanki amoniakalnej został zatrzymany.

W ciągu weekendu lokalne stowarzyszenie wędkarzy odzyskało około 300 śniętych ryb. Liczbę martwych ryb szacuje się na 3 tysiące. Związek zakłada jednak, że jeszcze więcej martwych ryb spłynęło rzeką. Złożył w prokuraturze skargę na nieznane osoby.

Związek z umieraniem ryby w Odrze jest "mało prawdopodobny"

Rozmiary katastrofy w Soławie nie są porównywalne z masowym umieraniem ryb w Odrze na granicy polsko-niemieckiej. Eksperci podkreślają też, że związek między tymi dwoma zdarzeniami jest mało prawdopodobny. Z Soławy pobrano próbki wody, które są obecnie analizowane. Fabryka sody Solvay poinformowała, że "ściśle współpracuje z władzami w celu szybkiego uzyskania wiarygodnych ustaleń i, jeśli to konieczne, zainicjowania dalszych działań".

Zobacz także: Katastrofa nad Odrą. Niemcy się boją. "Jesteśmy wstrząśnięci"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(263)
zaq
miesiąc temu
Nie rozsyłajcie swoich trujących śmieci po całej Europie, to nie będzie katastrof ekologicznych!!! Zrobiliście z Polski swój prywatny śmietnik i doszukujecie się winnych! Zabierajcie ten syf co przywieźliście przez ostatnie lata i nie będzie problemu!!!
Bolek
miesiąc temu
Tylko, jak w to ubrać PIS?
Tereska
miesiąc temu
Ciekawe kogo PIS - oprócz alg, czy tradycyjnego przekazu must have, czyli D. Tuska i Niemców - obciąży jeszcze winą za kolejną dewastację kraju ? Winni będą El-Gie-Bie-Tie, ekolodzy na rowerach, czy smok Gender ? A może to sprawka sabotażu brukselskich elit, generujących tęcze nad polskimi narodowymi wodami ? A może o. Rydzyk nie zdążył poświęcić PGW Polskich Wód, które zostały odebrane samorządowcom i scentralizowane wzorem starego dobrego PRL-u ?
KARP
miesiąc temu
ALE BZDURA !!!!!!!!!!Karpie wyskakują sobie często TAK DLA SPORTU
do Waldemara
miesiąc temu
Waldemarze drogi, nie ma już w tym rządzie pojęcia środowisko. Są zasoby naturalne. Taka podłość to tylko w pisie. O środowisko trzeba dbać, a zasoby się wykorzystuje. Dlatego zrobili sobie Ministerstwo zasobów naturalnych i wycinają puszczę, wlewają trucizny do rzek, chcą palić dodatkowo cały pociąg węgla dziennie, a dym puszczać w powietrze, którym oddychają nasze dzieci, nasi rodzice i my. Na wszystko mają wytłumaczenie, że to dla naszego dobra, a Niemcy nie będą nam nic nakazywać. A co trzeci z nas takie (tu brak mi słowa) coś popiera w swojej bezmyślności.
:-/
miesiąc temu
Zgadzam się z poprzednikami. Teraz muszą (pisiury) jeszcze trochę poczekać, aż syf rozpłynie się w Bałtyku, a później niezależni (od prawdy) eksperci rządowi udowodnią, że to wina Tuska. Niestety co trzeci z nas w to uwierzy.
Mario
miesiąc temu
Chca nam powiedziec ze to natura sama sie zwalcza.
Mario
miesiąc temu
Kompromitacja. Teraz powiedza ze natura sama sie zwalcza. Po co szukac winnego
Wojtek
miesiąc temu
Dopóki PiS będzie rządził, dopóty nic nie znajdą. Najwyżej jakieś algi. Będzie tak jak ze Smoleńskiem. Z tą różnicą, że tam była katastrofa a według nich zamach, a w Odrze jest katastrofa a ma być natura.
Jan
miesiąc temu
Ja rozumiem powagę sytuacji, ale ludzie skąd wy wiecie, że ryba wyskoczyła z wody bo jest skażona, a może muchę chciała złapać?
nie wolno mow...
miesiąc temu
W Polsce domaganie sie czystej wody, to ekoterroryzm.
Waldemar - wę...
miesiąc temu
Nasze kierownictwa zakładów przemysłowych nie mają kultury pro-ekologicznej. Wylewanie różnego śmiecia do naszych wód o tym właśnie świadczy.Brak jest odpowiednich nacisków i szkoleń ze strony ministerstwa środowiska jak i odpowiedniego prawa chroniącego karnie nasze wody. w Polsce stosuje się 'prawo' RÓBTA CO CHCETA'. Panuje lenistwo w naszym rządzie.
Marek21
miesiąc temu
Chemtrails - Smugi chemiczne, chemtrails – teoria zakładająca, że smuga powstająca za lecącym samolotem jest rozpylana celowo – jest wytworem mającym utajony cel depopulacji ludzkości, wywoływany dystrybucją na wielkich obszarach dużych ilości substancji (metali ciężkich i lekkich), które mogą być szkodliwe dla organizmów żywych. W lipcu opryski były tak intensywne jak nigdy, i zaraz póżniej zaczęły się problemy z rybami w rzekach ....
Grazyna
miesiąc temu
kto zezwala na zrzut do rzek ścieków przemysłowych i jakichkolwiek?? Powinien być całkowity zakaz na zrzut do rzek i jezior czegokolwiek. To zbrodnia na naturze. Dlaczego skasowaliście ten wczesniejszy mój komentarz, przecież nikogo nie obraża! To nie jest hejt!!! O co tu chodzi? kto to kasuje i dlaczego?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić