Jan Manicki
Jan Manicki| 

Incydent graniczny w Himalajach. Chińczycy oskarżają indyjskie wojsko

0

Chiny oskarżyły indyjskie wojsko o nielegalne przekroczenie granicy w regionie wschodniego Ladakh w Himalajach. Hindusi mieli także oddać strzały ostrzegawcze, łamiąc porozumienie o zawieszeniu broni. Indie utrzymują, że to Chińczycy strzelali.

Incydent graniczny w Himalajach. Chińczycy oskarżają indyjskie wojsko
Hindusi zaprzeczają, że to oni naruszyli granicę z Chinami (PAP)

Incydent graniczny miał miejsce w poniedziałek na południowym brzegu polodowcowego jeziora Banggong Co w Himalajach. Przebiega tamtędy chińsko-indyjska granica lądowa. Według relacji Chińczyków hinduscy żołnierze przekroczyli granicę i otworzyli ogień z karabinów. Chińskie wojsko i ministerstwo spraw zagranicznych wezwało Indie do zdyscyplinowania swoich żołnierzy.

Było to rażące naruszenie wcześniejszych porozumień między naszymi stronami. Może prowadzić do wzrostu napięcia i nieporozumień czy niewłaściwych ocen – ocenił rzecznik chińskiej armii Zhang Shuili.

Indie stanowczo odrzucają te oskarżenia. Nowe Delhi podkreśla, że indyjscy żołnierze w żadnym momencie nie przekroczyli granicy ani nie otworzyli ognia. Indie przypisują działania dywersyjne Chińczykom.

Jeden z chińskich oddziałów próbował przenieść swój posterunek i przekroczył granicę. Ich dowódcy kazali im wracać, więc oddali w tym kierunku strzały ostrzegawcze – napisała w opublikowanym oświadczeniu strona indyjska.

Sporna granica w Himalajach

Obie strony są bardzo zdeterminowane, by bronić swoich interesów we wschodnim Ladakhu. Od wielu miesięcy na spornej granicy chińsko-indyjskiej panuje wysokie napięcie. Miało nawet miejsce kilka walk wręcz między żołnierzami.

Zajście w połowie czerwca doprowadziło do śmierci 20 indyjskich żołnierzy w Dolinie Galwan, około 100 kilometrów na północ od jeziora Banggong Co. Ostatni incydent miał miejsce zaledwie tydzień temu, na południowym brzegu jeziora, podobnie jak i teraz. Strony nieustannie wzajemnie obwiniają się o liczne prowokacje.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić