Ksiądz po kolędzie odmawia przyjęcia koperty? Duchowny: wielu odmawia

27

Zaraz po Bożym Narodzeniu księża ruszają z wizytą duszpasterską, która trwa do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego. Co roku wszystkich rozgrzewa temat: ile dać do koperty? Czy w ogóle dawać kopertę? Jak się okazuje - ksiądz może jej odmówić.

Ksiądz po kolędzie odmawia przyjęcia koperty? Duchowny: wielu odmawia
Zdarza się, że księża odmawiają - nie tylko różaniec, ale i koperty (TikTok)

Do tematu nawiązał ksiądz Sebastian Picur, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych duchownuch na TikToku. Obecnie posługuje w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie na Podkarpaciu. Jedna z jego obserwatorek napisała komentarz "zanim ksiądz weźmie kopertę to pyta, czy mamy na życie, czy nam nie zabraknie".

Wielu księży podczas kolędy odmawia wzięcia koperty, widząc niełatwą sytuację rodziny - skomentował w nagraniu ks. Picur.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fundusz Kościelny do likwidacji? "Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa"

Po komentarzach widać, że nie jest to odosobniony przypadek.

Ja dziś właśnie miałam kolędę i ksiądz w ogóle koperty nie wziął, wręcz cofnął rękę i kiwnął głową, że nie - napisała Sylwia.
To prawda, u znajomych wziął kopertę i dał ich rocznej córce. Powiedział masz, wam się bardziej przydadzą - dodała Ewelina.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok
U nas ksiądz proboszcz jest strasznie rygorystyczny, ale koperty jak nastał nie bierze od nikogo, tylko prosi o chodzenie do kościoła - skomentował Wojtek.

Jednak wielu internautów skomentowało, że jak żyją takiego księdza po kolędzie nie spotkali.

Wizyta po kolędzie - nowe zasady

Od czasu pandemii nieco zmieniły się zasady wizyt duszpasterskich. Chociażby w Poznaniu niektóre parafie zdecydowały się na wizytę duszpasterską jedynie w mieszkaniach, gdzie wierni wypełnili specjalną deklarację. W innych zapisy odbywały się... elektronicznie.

Zdarza się też, że w kościele można odebrać specjalny znacznik, który przyklejamy na naszych drzwiach - dzięki temu ksiądz wie, że dany dom bądź mieszkanie są gotowe na wizytę duszpasterską. Ale nie brakuje też parafii, gdzie proboszcz uważa, że najlepiej będzie wrócić do kolędowania "od domu do domu", żeby odbudować więź z wiernymi, jaką nadszarpnęła pandemia.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić