Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

"New York Times" o ISIS: Od dwóch lat są zafiksowani na punkcie Rosji

W piątkowy wieczór terroryści tzw. Państwa Islamskiego otworzyli ogień w podmoskiewskiej sali koncertowej Crocus City Hall. To drugi atak Państwa Islamskiego wymierzony w Federację Rosyjską w ostatnich latach. Ekspert wskazuje, że motywem zamachu była zemsta za działania rosyjskie w Afganistanie, Syrii i Czeczenii.

"New York Times" o ISIS: Od dwóch lat są zafiksowani na punkcie Rosji
Bojownicy ISIS, którzy mieli być napastnikami w Moskwie (Amaq)

W ostatnich miesiącach ISIS-K zintensyfikowało działania. Strona rosyjska otrzymała ostrzeżenia od amerykańskiego wywiadu wojskowego w sprawie potencjalnego ataku islamistów na Moskwę. Nie wiadomo, jak bardzo były precyzyjne.

ISIS-K przez ostatnie dwa lata było zafiksowane na punkcie Rosji, często krytykując Putina w swoich materiałach propagandowych – powiedział dziennikarzom "The New York Times" Colin Clarke analityk ds. kontrterroryzmu z Soufan Center.

Jak dodał, według bojowników ISIS-K Kreml "ma muzułmańską krew na rękach", odwołując się do działań rosyjskich wojsk w Afganistanie, Czeczenii i Syrii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Warnke o kontrowersyjnej decyzji Szymona Hołowni ws. aborcji: "Nie wiem, jak można było tak zawieść wyborczynie"

Zamach na Crocus City Hall jest kolejnym uderzeniem Państwa Islamskiego w Rosję - we wrześniu 2022 ekstremiści przyznali się do samobójczego zamachu bombowego w rosyjskiej ambasadzie w Kabulu.

Po zdławieniu tzw. Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie w latach 2019/2020, radykalna islamistyczna organizacja terrorystyczna zaczęła się odradzać pod egidą regionalnego oddziału Chorasan (w skrócie ISIS-K). Jego nazwa pochodzi od regionu Azji Środkowej obejmującego części Iranu, Turkmenistanu i Afganistanu.

Skrajnie brutalna organizacja terrorystyczna rozpoczęła działalność we wschodnim Afganistanie pod koniec 2014 roku. Według danych ONZ gromadzi ona od 4 do 6 tys. członków na całym świecie.

Amerykański wywiad stwierdził, że rosnące wpływy nowej grupy ekstremistycznej są efektem ograniczenia zdolności wywiadowczej w Afganistanie po wycofaniu wojsk amerykańskich w 2021. Tymczasem wrogo nastawieni do "Państwa Islamskiego" talibowie, nie mogą sobie poradzić z ekstremistami.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić