o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Niecodzienna uroczystość. Spalono łupy kłusowników warte 78 mln dolarów

2
Podziel się

Ponad 2,5 tys. rogów nosorożców spaliły w środę w indyjskiego władze. Data wybrana została nieprzypadkowo – to właśnie tego dnia na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Nosorożca. Akcja miała być stanowczym sprzeciwem wobec kłusownictwa.

Niecodzienna uroczystość. Spalono łupy kłusowników warte 78 mln dolarów
Władze Indii spaliły ponad 2,5 tys. rogów nosorożców (Getty Images, David Talukdar/NurPhoto)
bEKkuWuZ

Do spalenia rogów doszło na stadionie sportowym w indyjskim stanie Assam na północnym wschodzie kraju. Według szacunków, przedmioty na czarnym rynku mogły być warte około 78 mln dolarów (ok. 306 mln zł).

Niezwykła ceremonia w Indiach. Spalono tysiące rogów nosorożców

Część z rogów pochodziła od nosorożców, które zmarły z przyczyn naturalnych w Parku Narodowym Kaziranga. To jedno z największych siedlisk nosorożców indyjskich na świecie. Większość rogów została jednak skonfiskowana kłusownikom. Na uroczystość przewieziono je z aresztów sądowych z całego kraju.

bEKkuWvb

W mediach społecznościowych pojawiły się filmy z wydarzenia. Jeden z takich materiałów opublikowała Fundacja Dzikiej Przyrody Davida Shepherda.

Ta niezwykła inicjatywa to jasny przekaz. Rogi nie mają właściwości leczniczych i polowanie na nosorożce jest niedopuszczalne – podpisano nagranie.
bEKkuWvh

Rogi nosorożców cenniejsze niż diamenty i kokaina. "Nie mogliśmy ich sprzedać"

Nosorożce indyjskie znajdują się na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem. Handel rogami tych zwierząt został zakazany w 1977 r. w międzynarodowej konwencji o handlu dzikimi zwierzętami i roślinami. Kłusownicy wciąż polują jednak na nosorożce, ponieważ część mieszkańców Chin i Wietnamu błędnie przypisuje im lecznicze właściwości.

World Animal Foundation podaje, że róg nosorożca na czarnym rynku kosztuje ok. 27 tys. dolarów (105 tys. złotych) za kilogram. Oznacza to, że jest droższy niż złoto, diamenty czy kokaina.

bEKkuWvi
Niektórzy mówią, że zamiast niszczyć rogi, powinniśmy je sprzedać. Ale podobnie jak nie możemy sprzedawać skonfiskowanych narkotyków, rząd nie może zarabiać na sprzedaży rogów nosorożców. Nie mają one żadnych właściwości leczniczych. Ich wartość jest największa, kiedy znajdują się na żywych nosorożcach – podkreślił podczas ceremonii spalenia rogów premier stanu Assam Himanta Biswa Sarma.

Obejrzyj także: Ostatni nosorożec północny. Przełom w sprawie ocalenia gatunku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKkuWvC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
rednask
2 tyg. temu
Wiecie czemu pali się takie rzeczy ? i traci się dla państwa potecjalny zysk ?? bo była by jeszcze większa korupcja i jeszcze więcej powiazań mafijnych więc dlatego pali się dobra wszystkich bo nie daje się rady opanować procederu
Good Job
3 tyg. temu
Podobno na kuśkę najlepszy jest popiół z rogów nosorożca.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić