o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
GGG
|

Policyjne dane o samobójstwach w Polsce. Najmłodszą ofiarą 8-latek

21
Podziel się

Policyjne statystyki "Rzeczpospolitej" mogą niepokoić. Okazuje się, że w ostatnim roku wzrosła liczba osób niepełnoletnich, które popełniły samobójstwo.

Policyjne dane o samobójstwach w Polsce. Najmłodszą ofiarą 8-latek
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)
bDYUdPlx

"Rzeczpospolita" opublikowała niepokojące dane dotyczące niepełnoletnich w Polsce. Okazuje się, że w 2020 roku wzrosła liczba samobójstw wśród osób poniżej osiemnastego roku życia. Życie odebrało sobie aż 116 przedstawicieli tej grupy wiekowej. Jest to pierwszy wzrost po dwóch latach stabilizacji. Dla porównania w 2019 i 2018 roku liczby te wynosiły odpowiednio 98 i 97 osób.

Najmłodszą osobą w Polsce, która popełniła samobójstwo w 2020 roku był ośmiolatek. Najwięcej przypadków odebrania sobie życia wśród dzieci i nastolatków było na terenie województwa mazowieckiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego oraz śląskiego.

bDYUdPlz

Jakie są powody samobójstw?

"Rzeczpospolita" zapytała eksperta o powody samobójstw wśród osób niepełnoletnich. Profesor Piotr Gałecki przyznał, że wzrost ten jest jego zdaniem powiązany z psychicznym funkcjonowaniem dorosłego społeczeństwa.

Zdolność radzenia sobie dzieci jest powiązana ze wsparciem psychicznym ze strony rodziców, dorosłych. Niestety brak wsparcia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych będących w sytuacji kryzysu psychicznego przyczynia się do takich wzrostów - przyznał ekspert w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Głos w sprawie zabrał również dr n. med. Tomasz Srebnicki. Specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest zaniepokojony zjawiskiem samobójstw wśród najmłodszych. Przyznaje, że sygnalizuje to problemy wśród dzieci. Marta Bańkowska, psycholog z Fundacji na rzecz Wspierania Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Mentis" zwróciła za to uwagę na problemy i zmiany w życiu dzieci związane z nauczaniem zdalnym.

bDYUdPlF
To m.in. spowodowało, że dzieci są takie kruche. Aktywność z rówieśnikami na podwórku było pewnego rodzaju szczepionką – powiedziała "Rzeczpospolitej" Marta Bańkowska.

SAMOBÓJSTWO? DEPRESJA?

Gdzie szukać pomocy? Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.

bDYUdPlG
Zobacz także: Stan rzek powyżej stanów ostrzegawczych. "Musimy być na baczności"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYUdPma
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
zpoolska
2 miesiące temu
Polak czy polka to tylko człowieka okradnie albo obgada na chorym fb w taką stronę są ukierunkowane polskie umysły
pawel
2 miesiące temu
ani komunia , ani bierzmowanie im nie pomogły ...
Inka
2 miesiące temu
Czegoś nie rozumiem.Przeważnie kiedy czytam komentarze pod różnymi artykułami mam wrażenie,że większość ludzi jednak nie zwariowała i wie co jest ważne.Umie wskazać źródło problemu.Wie co ogłupia,wie jak powinna funkcjonować rodzina itd. No to powiedzcie mi czemu jest jak jest? A w temacie artykułu tyle,że jeśli 8 lenie dziecko popełnia samobójstwo to znaczy,że my dorośli nie zdaliśmy egzaminu :(
bDYUdPmb
ak001
2 miesiące temu
No cóż - wystarczy w jakiś sposób przestać istnieć na istagramie i problem gotowy. Normalne życie (kontakty międzyludzkie)przeniosły się do cyberprzestrzeni. Jeśli ktoś nie zalajkuje mojego zdjęcia - jestem brzydka. Jeśli ktoś nie podniesie łapki - jestem głupia. Ktoś skrytykuje moją fryzurę - jestem niemodna... Tylko się pociąć, albo łyknąć garść tabletek nasennych. Ale wiecie co? To nie jest wina tych dzieciaków tylko nasza - ich rodziców. Czemu? Bo pozwoliliśmy im zaistnieć w tym świecie iluzji i przyjąć go jako stan naturalny. Pozwoliliśmy, bo jesteśmy zmęczeni, bo nie mamy czasu, bo w końcu jest cicho w domu, bo nie rozumiemy czego te dzieciary od nas chcą gdy my akurat mamy problem skąd wziąć kasę na spłatę kredytu itd., itp. Czasami dochodzę do wniosku, że tak z 70% rodziców nigdy nie powinno tymi rodzicami zostać.
gosc
2 miesiące temu
No tak, seryjny samobójca w Polsce szaleje, a może by tak przyjrzeć się prokuratorom, którzy nie ogarniają? Pamiętam sprawę, w której rodzina zastępcza mordowała dzieci i dopiero po zabójstwie 3 (!!) dziecka, prokurator pomyślał, że coś jest jednak nie tak. Oczywiście nie został ukarany dyscyplinarnie za zaniedbanie, bo to jest mafia i zwyczajnie wyjechał na czas postępowania za granicę. Nagannę dostał jego... zastępca. Pozdrawiam polskich NIETYKALNYCH sędziów i tego typu "prokuratorów"...
zak
2 miesiące temu
Kłamstwo! Przecież w tych polskich luksusach żyje się tak dobrze, że kto by tam myślał o samobójstwach.
Adam
2 miesiące temu
Te postępowe, nowoczesne województwa. To dopiero początek niestety.
szkoda_gadać
2 miesiące temu
Piszecie o dzieciach. Prawda, że to straszne tragedie. Wypadało by podać ogólną statystykę samobójstw. Wyszło by, że przy tym jakiś wirus to bułka z masłem. Obecne czasy są wyjątkowo antyludzkie, rakotwórcze!
T.Hada
2 miesiące temu
Selekcja naturalna. Słabe jednostki wypadają z gry. Co w tym dziwnego?
anna
2 miesiące temu
ale nie piszcie tylko o małoletnich,wzrost samobójstw jest efektem propagandy śmierci sianej przez państwowe środki przekazu-kto odpowie za te śmierci?
wer
2 miesiące temu
Podajecie numer gdzie szukać pomocy a tam taka informacja „Szanowni Państwo, informujemy, że dnia 31 grudnia 2020 r. o godzinie 24.00 Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu zamyka swoje linie telefoniczne, a także możliwość kontaktu przez e-mail i czat.”
Gosc2
2 miesiące temu
Przyczyn tragedi posrod maloletnich, jeeszcze przeciez dzieci to jest brak komunikacji w rodzinie,brak zrozumienia, gonitwa za konsumcyjnymi towarami, mobbing w Szkole, mobbing w internecie, wartosc czlowieka ocenia sie do poziomu ilosci pieniedzy
kocia
2 miesiące temu
Trzeba stawiac na jakoś nie ilość ,ale skoro taki premier ,taki prezydent to o jakości nie ma na razie co wspominać
bDYUdPlT
Anna
2 miesiące temu
Więcej internetu patologii pokazywania idiotyzmów i będzie jeszcze więcej samobójstw . Brawo oto nowy swiat tak bardzo wytęskniony . Samotni ludzie pośród innych ludzi w rodzinach i w społeczeństwie . Każdy zajęty mamona i fejmem .
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić