Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|
aktualizacja

Nowe fakty w sprawie Pratasiewicza. Są ważne nagrania

34
Podziel się:

Duży sukces polskich służb specjalnych? Na konferencji prasowej rzecznika ministra-koordynatora służb specjalnych zaprezentowane zostały nagrania z wieży kontroli lotu w Mińsku. To dowód na to, że w sprowadzenie samolotu i zatrzymanie białoruskiego dziennikarza Ramana Pratasiewicza brało udział białoruskie KGB.

Nowe fakty w sprawie Pratasiewicza. Są ważne nagrania
Służby upubliczniły nagranie z przechwycenia samolotu z Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie (pap)

Fragmenty nagrań upublicznione zostały przez rzecznika koordynatora służb, Stanisława Żaryna. Wynika z nich, że do wieży kontroli lotu lotniska w Mińsku wszedł szef Białoruskiej Agencji Kontroli Powietrznej, Leoni Turo i oficer białoruskiego KGB.

To oficer KGB miał wydać polecenie, by przekazać pilotom samolotu informację o bombie na pokładzie. Polskie służby zdobyły zapisy tej rozmowy z samolotem linii Ryanair. Opisane zostały także naruszenia bezpieczeństwa kontroli lotu przez białoruskie służby.

Kontroler lotu przekazał do samolotu informację o rzekomej bombie na pokładzie. Co warte podkreślenia - informacja o bombie na pokładzie trafiła, według ustaleń polskich służb, na na mińskie lotnisko pół godziny po przekazaniu polecenia awaryjnego lądowania w Mińsku.

Po lądowaniu samolotu, białoruskie służby zatrzymały dziennikarza, Ramana Pratasiewicza i jego partnerkę - Sofię Sapiegę. Dziennikarz został aresztowany. Pozostaje w areszcie domowym. Oskarżany jest przez białoruski reżim o działalność wywrotową. Jego partnerce grozi sześć lat więzienia.

Zobacz także: Przełomowe wieści ws. Ramana Pratasiewicza. Jarosław Sellin komentuje

Kontroler lotu w Polsce

Kontrolerem lotu, który sprowadzał na ziemię samolot z Pratasiewiczem był wtedy Oleg Galegow. Jak opisywaliśmy w o2.pl, w lipcu zaginał on razem ze swoją partnerką. Latem, nagle przestały działać ich telefony, zniknęły także ich konta w mediach społecznościowych.

Kilka dni temu, amerykański dziennik New York Times (NYT) ujawnił, że Galegow przebywa w Polsce. Trafił on do naszego kraju, jak informuje NYT najprawdopodobniej podczas zamieszania na granicy, podczas pierwszej odsłony kryzysu imigranckiego.

Można założyć, że namierzenie Galegowa i skuteczna akcja przemieszczenia go do Polski jest wynikiem działań polskich służb specjalnych. Materiały z lotniska mają być w posiadaniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
UBywatel
10 miesięcy temu
Dlaczego nie piszecie o planowanym w Polsze zamachu na Prezydenta Łukaszenkę,co zeznał Pratasiewicz podczas przesłuchania, które było ogólnodostępne.
Atos
10 miesięcy temu
Pratasiewicz to obywatel Białorusi, był tam ścigany, ponieważ złamał prawo. Został schwytany i koniec. A polscy politycy nie powinni ingerować w sprawy innego państwa, nie po to zostali wybrani w wyborach. Niech się więc zajmują polską polityką, a nie innych państw.
wkurzony
10 miesięcy temu
A co właściwie nas Polaków obchodzi jakiś Pratasiewicz, mamy swoje Polskie sprawy ważniejsze, niż jakieś durne zaprowadzanie demokracji w Ukrainie, czy w Białorusi. Niech sobie sami radzą. Mam nadzieję że za " Wolność Naszą i Waszą" bić się nie będziemy. A rząd jak chce, to fizycznie z imienia i nazwiska, rząd i posłowie niech sami w tym uczestniczą. Wyślą na front swoich bliskich, synów, wnuków, siostrzeńców ,bratanków. Od zwykłych Polaków won, nic nie będzie załatwiane rękami narodu polskiego.
ewq
10 miesięcy temu
Te kilka tysięcy imigrantów przy polskiej granicy to właśnie skutek popierania białoruskiej opozycji i sponsorowanie nieudolnego przewrotu w tym kraju
FAD
10 miesięcy temu
Ile dla rządu wart jest jeden Pratasiewicz? Kilkanaście tysięcy ludzi na granicy, drut wykupiony z całej Europy, sztywne płoty za miliardy i rezygnacja z wymiany handlowej z Białorusią o wartości 2,8 mld Euro. Rządy PIS zaczęły się od kłamstwa smoleńskiego , a potem już tylko kłamstwo , kłamstwo i przekupstwo. Goebels uprawiał mniej agresywną demagogię a zniszczyło to całą Europę, ba , nawet ówczesny Świat . Jak myślicie kto za to wszystko zapłaci? Pierwsi są jak zwykle polscy rolnicy których produktów Białoruś nie przyjmie w ramach sankcji odwrotnych. Wielcy tego świata jak dowodzi historia zawsze byli despotami, dyktatorami , a przede wszystkim mordercami. Jedyną radą na zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju jest wstrzemięśliwość od głupich nawoływań do sankcji i nie wpychanie się w sprawy krajów sąsiednich.
ARRRr
10 miesięcy temu
żadne więzienie im nie grozi, ale nam wojna i tak
Olo
10 miesięcy temu
Kabaret a my jesteśmy widzami. Oby nie przerobili mnie na pionka bo za korpo nie będę umierał! Napiję się wina świat jest wtedy lepszy!
Bogusław W.
10 miesięcy temu
Ostateczne rozwiązanie sprawy. Czy dowody i fakty, sądy, wskazują na realnego sprawcę??!! Śledztwo, matactwo, propaganda, języki obce. Próbowano mi mówić, że mój program jest w telewizji niemieckiej..
Grzegorz
10 miesięcy temu
Hitler/cesarstwo zachodniorzymskie, Gebels/wschodniorzymskie. Nic się nie zmieniło.
gala
10 miesięcy temu
Przecieź Amerykanie nie ukrywają że to jest ich agent tylko o białoruskim nazwisku.Na każdy kraj w Europie Wschodniej przydzielony jest jeden cierpiętnik-męczennik, reprezentant "uciśnionego" narodu.
Aleksander
10 miesięcy temu
A co to zmieni wielcy mogą zawsze więcej i co zrobisz. Jedynie nauczka morze dać nauczkę aby unikać takich sytuacji stało się ale to świadczy o słabych strukturach naszego państwa że do tego doszło.
gen.WP
10 miesięcy temu
A dlaczego nie było oburzenia jak amerykańskie samoloty zmusiły samolot prezydenta Boliwii do lądowania w Wiedniu, bo podejrzewali że będzie w nim ścigany przez nich nie przestępca tylko bohater ludzi.
Wiktor
10 miesięcy temu
ten portal na innym newsie o żydowskim miliarderze przepuszcza tylko negatywne komentarze a blokuje inne. Komuś zależy abyśmy byli źle postrzegani w świecie?
jusek
10 miesięcy temu
Co w tym dziwnego?Putin wysłał kondolencje po katastrofie tupolewa z Kaczyńskim.Na godzinę wcześniej niż się rozbił.Wszystko przez różnicę czasu...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić