Odszkodowania za szczepionkę przeciw COVID-19. Do kiedy wnioski?

183

Ponownie zrobiło się głośno o niepożądanych działaniach szczepionki przeciwko COVID-19. W związku z tym do akcji wkroczył Rzecznik Praw Pacjenta. Wznowił on postępowania o odszkodowania. Chodzi o określoną grupę pacjentów.

Odszkodowania za szczepionkę przeciw COVID-19. Do kiedy wnioski?
Szczepionka (Pixabay)

Szczepienia przeciwko koronawirusowi wywoływały mnóstwo emocji. Pojawiali się zarówno zwolennicy, jak i totalni przeciwnicy tego rozwiązania.

Ostatnio znów sporo mówi się o niepożądanych działaniach szczepionki przeciwko COVID-19. Kto ma szansę na odszkodowania?

Mogą się na nie załapać ci pacjenci, którym podano szczepionkę Vaxzevria (wcześniejsza nazwa to COVID-19 Vaccine AstraZeneca) - pod warunkiem wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Jest koniec, jest tragedia". Polacy w mocnych słowach o Ukraińcach

To działanie zostało dopisane do specjalnej listy niepożądanych odczynów poszczepiennych. Śmiało można zatem składać wnioski o odszkodowanie.

Zachęcamy wszystkich, którzy po szczepieniu szczepionką AstraZeneca doznali żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, co skutkowało pobytem w szpitalu przez co najmniej 14 dni, by złożyli do nas wniosek o przyznanie odszkodowania - powiedział Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, cytowany przez "Fakt".

Ile osób dostało odszkodowania?

Złożenie wniosku dotyczącego odszkodowania za wystąpienie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po preparacie Vaxzevria będzie możliwe do 21 września 2024 roku. W Polsce podano w sumie 5,3 mln dawek tej szczepionki.

W 2022 r. i pierwszym półroczu 2023 r. Rzecznik Praw Pacjenta wydał 223 decyzje przyznające łącznie 4,5 mln zł odszkodowań w związku z wykonanymi szczepieniami przeciw COVID-19 - informuje "Fakt".
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić