o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Okręty USA na Morzu Barentsa. Pierwszy raz od czasów Zimnej Wojny

168
Podziel się

W poniedziałek na obszar Morza Barentsa wpłynęły cztery okręty amerykańskie oraz jeden brytyjski. To pierwszy raz od lat 80, gdy marynarka USA pojawia się na tym terenie. Powodem ma być zwiększanie się obecności Rosjan w regionie.

USS Donald Cook - jeden ze okrętów biorących udział w operacji
USS Donald Cook - jeden ze okrętów biorących udział w operacji (Wikimedia Commons)
bECBxcFx

Jak poinformował Pentagon, trzy niszczyciele należące do USA oraz jedna brytyjska fregata wpłynęły na obszar Morza Barentsa. Celem operacji ma być "korzystanie z wolności do przemieszczania się i pokazanie ścisłej współpracy między wojskami sojuszniczymi". Wskazuje jednak też na wzrost światowych napięć.

W ostatnich latach Rosja zwiększyła swą obecność wojskową w regionie arktycznym. Z powodu ocieplania się klimatu, coraz większa część Arktyki staje się dostępna do eksploracji, co tworzy możliwości wydobywania surowców i tworzenia nowych szlaków handlowych. Przez Morze Barentsa prowadzi też najkrótsza droga z Rosji na Atlantyk.

Jak twierdzi amerykańska marynarka, Rosjanie zostali wcześniej powiadomieni o operacji, aby "uniknąć nieporozumień i zapobiec eskalacji". Rosyjskie ministerstwo obrony stwierdziło, że poczynania okrętów NATO są śledzone przez ich własne statki i łodzie podwodne.

bECBxcFz

Floty sprzymierzone muszą zachować umiejętność poruszania się w każdym środowisku, aby zabezpieczyć sobie możliwość dostępu do wszystkich akwenów To szczególnie ważne w Arktyce, gdzie nieprzyjazny klimat wymaga ciągłej czujności i wysokich umiejętności - powiadomiła Szósta Flota USA.

Napięcia Rosja-USA?

Choć z pozoru wszystko brzmi niegroźnie, to wskazuje na wzrost napięć, jaki ostatnio można zauważyć na świecie. Amerykańskie niszczyciele są wyposażone w pociski Tomahawk, podobne do tych, które gotowe są do uderzenia w Iran i które były używane w operacjach przeciw wojskom Asada w Syrii. Znajdują się też na nich wyrzutnie rakiet antybalistycznego systemu Aegis, przeciwko którego obecności Rosja protestuje od dawna.

Decyzja o wpłynięciu na Morze Barentsa pierwszy raz od ponad 30 lat budzi niepokój Norwegii, która również leży częściowo nad jego wodami. Kraj ten odmówił wzięcia udziału we wspólnych manewrach, nie chcąc zaburzać sobie relacji Rosjanami.

bECBxcFF

Z jednej strony ćwiczenia angielsko-amerykańskie służą obronie atlantyckich szlaków. Z drugiej jednak tworzą poczucie zagrożenia w rosyjskim systemie obrony i odstraszania nuklearnego i zaburzają równowagę w regionie - mówił czasopismu "The Barents Observer" profesor Rasums Gjedssø Bertelsen.

Eksperci przewidują, że wraz z topnieniem lodowców, znaczenie okolic bieguna północnego będzie rosło, a więc coraz częstsze będą tam konflikty. Zainteresowanie obszarem, w związku z możliwościami transportu towarów, wyrażają też Chiny, które wchodzą w coraz większy spór z Amerykanami w regionie Morza Południowochińskiego. W minionym tygodniu Pekin oskarżył amerykańskie okręty o naruszenie jego wód terytorialnych, co jest kolejnym elementem trwającego od dawna sporu między mocarstwami.

Zobacz także: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

bECBxcFG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bECBxcGa
KOMENTARZE
(168)
ip123
rok temu
Amerykanie zaczynają kolejny etap prowokacji i eskalacji prowadzący do światowego konfliktu zbrojnego? Czy Rosjanie pływają im testowo koło San Diego, Kalifornii? Może. A ten D.Cook to ojręt-prowokator. Był na zamkniętych akwenach daleko od Stanów Zjedn. :na Morzu Czarnym, na Bałtyku. Dziwne zachowanie . Taki z wizytą kurtuazyjną szkolny Schlezwig Holstein?
pawel
rok temu
'Z jednej strony ćwiczenia angielsko-amerykańskie służą obronie atlantyckich szlaków' ? przed kim ...Rosja nie ma floty zdolnej do zablokowania szlaków morskich , wiec przed Chinami ?. )2 po co Stany zwiększają napięcia w regionie.. nie rozumiem polityki Amerykańskiej najpierw chcą z Rosjanami rozmawiać a za chwilę wysyłają im wojsko na granice . i chcemy mieć dobre relacje z Moskwą , uregulować kwestię Ukrainy , Krymu JAK? dopóki nie będzie porozumienia ws zmniejszania napięć między mocarstwami i będą po obu stronach rosły wydatki na zbrojenia
Knill
rok temu
Rosja to bandycki kraj. We wrześniu 1939 napadła na Polskę, a w listopadzie na Finlandię. W 1947 zabrała Finlandii między innymi region Petsamo, który dawał jej dostęp do morza Barentsa. Dziś największym gospodarzem tego regionu jest Norwegia ze względu na posiadanie Szpicbergenu i sasiednich wysp. Działanie Rosji na Ukrainie, w Gruzji i Mołdawi pokazuje że ten kraj boi się tylko silniejszego. Silniejszy to tylko NATO. Piszący tu trolle nie zmienią jej wizerunku
bECBxcGb
bebiko
rok temu
coś musi być w tym bo x2
wojtek
rok temu
1,2,3,4 szczyt
kupnews
rok temu
to jest gadka jutro wszystko się jemu poukłada... dobrze że tyłki lecą miał miał sen
księżnik
rok temu
masz jakieś dziwne halo... tak czy nie tak.. tak ale to nie tak jak myślisz nie no z pewnością.
Ringo
rok temu
Podobno też pojawiła się Yellow Sub Marine z The Beatles :)
księżnik
rok temu
a trochę pokusimy los
belfer
rok temu
Skoro ruskim bandziorom wolno pływać po Morzu Bałtyckim to cywilizowany Świat może pływać po Morzu Barentsa. Ta sama zasada.
melchior
rok temu
no lejta sie druga australia sie szykuje
tttt
rok temu
Rosja to może jedynie wyrazić ubolewanie - kasy nie ma
obywatel
rok temu
to nie rosjanie są agresywni tylko USA to widać w ostatnich latach bardzo wyraźnie dążenia usa do wojny ciągle szukają zaczepki jeżeli rosjanie zaczęli by pływać wokół ameryki to dopiero by był wrzask ze strony usa
bECBxcFT
Tadeusz
rok temu
Rosjanie Polacy proszą i nie tylko Polacy zacznijcie pływać po zatoce meksykańskiej i wokół Wuja Sama aby nie czuł się zbyt pewnie jako satrapa!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić