Papież Leon XIV podróżował do "świętego drzewa". Wybór pojazdu zaskoczył
Papież Leon XIV odwiedził jeden z najmniejszych klasztorów na świecie, prowadząc samodzielnie mały samochód. Jak podkreślają niemieccy duchowni, jego wizyta w Maria Eich w Bawarii pozostaje w pamięci jako symbol skromności i duchowej głębi.
Papież Leon XIV, podobnie jak jego poprzednik Franciszek, jest znany z prostoty i skromności. Jego wizyta w jednym z najmniejszych klasztorów na świecie, Maria Eich w Bawarii, była tego doskonałym przykładem. Papież przybył tam 3 czerwca 2004 r., prowadząc osobiście niewielki samochód marki Fiat.
Ojciec Christian, przeor klasztoru Maria Eich, wspomina, że nie zachowały się żadne zdjęcia z tej wizyty, co jest dla niego zaskakujące. W klasztorze mieszka zaledwie sześciu augustianów, a wizyta papieża została odnotowana jedynie w kronice klasztornej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsze słowa Leona XIV. Wyjście i przemówienie nowego papieża
Skromność i duchowość papieża Leona XIV
Ojciec Felix, który zna papieża osobiście, podkreśla jego skromność i bliskość z braćmi zakonnymi.
Mieszkaliśmy kiedyś obok siebie, obsługiwałem go podczas jego 50. urodzin, a raz podróżowaliśmy razem na spotkanie. Był jak każdy z nas - mówi "Bildowi".
Podczas wizyty w Maria Eich papież odwiedził także słynną "Wunder-Eiche", czyli "święte drzewo", które dało nazwę sanktuarium. Cudowny dąb, który przetrwał uderzenie pioruna w 1805 r., jest miejscem modlitwy i refleksji dla wielu wiernych. Wokół niego znajdują się tysiące karteczek z prośbami i modlitwami.
Cudowny dąb i jego historia
Legenda głosi, że figura Matki Boskiej, ukryta w dębie przez dwóch chłopców w 1713 r., spełnia życzenia. Niektóre z cudów są zapisane na tabliczkach w kaplicy. Mówi się, że figura uzdrowiła służącą z Planegg i ocaliła żołnierza podczas I wojny światowej.
Mimo tych opowieści, mnisi z Maria Eich podchodzą do cudów z dystansem.
Te cuda nie mają dla nas znaczenia, ale wielu wiernych odczuwa tu niezwykłą moc i bliskość Boga - mówi ojciec Christian.