Po zabiegu czuł ból. Potem przeżył szok. To znaleziono w jego ciele

8

66-letni chirurg Krzysztof B. został oskarżony o narażenie bezpieczeństwa pacjenta. Okazało się, że podczas operacji usunięcia nerki w organizmie mężczyzny została chusta operacyjna o wymiarach 40 cm x 40 cm.

Po zabiegu czuł ból. Potem przeżył szok. To znaleziono w jego ciele
Zdjęcie obrazowe. (Pixabay)

23 października 2017 r. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie przeprowadzono zabieg usunięcia nerki, na której był guz. Jak donosi PAP, zabieg przeszedł rzekomo dobrze, pacjent został po kilku dniach wypisany do domu.

Mimo wszystko po zakończeniu czasu rekonwalescencji wciąż odczuwał ból. Jak donosi "Fakt" pod koniec lutego udał się do poradni urologicznej. Tam lekarz stwierdził, że w ciele pacjenta znajduje się ciało obce.

W marcu pacjent już w innym szpitalu przeszedł operację usunięcia przedmiotu. Okazało się, że przez tyle miesięcy w jego ciele znajdowała się chusta operacyjna. Dyrektor placówki zawiadomił prokuraturę, że mogło dojść do narażenia pacjenta na niebezpieczeństwo.

Jako lekarz operator na końcowym etapie zabiegu, niewystarczająco dokładnie sprawdził jamę brzuszną pacjenta, pozostawiając w niej ciało obce w postaci chusty operacyjnej o wymiarach około 40 cm na 40 cm - podała w akcie oskarżenia prok. Dorota Kawa z Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Prokuratura oskarża jeszcze jedną osobę. Jest nią pielęgniarka Aleksandra Z. Miało dojść do zaniedbania również z jej strony, ponieważ zobowiązana jest:

do ciągłego kontrolowania ilości materiału zużytego podczas zabiegu, niewystarczająco dokładnie skontrolowała ilość tego materiału, w wyniku czego doszło do pozostawienia w jamie brzusznej pacjenta ciała obcego w postaci chusty operacyjnej - napisano w akcie.

Oznacza to mniej więcej tyle, że pielęgniarka kontroluje ilość zużytego materiału. Przed zakończeniem operacji obliczenia pielęgniarki muszą zgadzać się ze sprzętem, który faktycznie pozostał. Ma to zapobiegać właśnie takim błędom. Zebrane przez prokuraturę dowody wskazują na to, że chusta została w organizmie pacjenta podczas operacji usunięcia lewej nerki. Jak donosi "Fakt" ani chirurg Krzysztof B. ani pielęgniarka Aleksandra Z. nie przyznają się do winy. Za nieumyślne narażenie człowieka na niebezpieczeństwo grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zobacz także: Zniszczył fasadę kościoła. "Sąd nie miał wątpliwości"
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić