Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Pojawiły się w polskich lasach. Leśnicy pokazali zdjęcia

36
Podziel się:

Ten nietypowy grzyb o awangardowym wyglądzie, jeszcze kilka lat temu był przyrodniczą sensacją. Chodzi tu o okratka australijskiego inaczej nazywanego jako "szpon lub pazur diabła". Leśnicy tłumaczą, po czym najlepiej go poznać.

Pojawiły się w polskich lasach. Leśnicy pokazali zdjęcia
Okratki australijskie bardzo łatwo poczuć ze względu na wydzielany zapach padliny wabiący owady (Lasy Państwowe)

Okratek australijski to stosunkowo rzadki grzyb, który został zawleczony do Europy z Australii na początku XX wieku. W Polsce jego pierwsze stanowisko zostało stwierdzone w latach 70. XX wieku.

Początkowo myślano, że są to jaja węża ze względu na kształt jego owocnika w pierwszej fazie rozwoju. Grzyb przypominający rozgwiazdę o jaskrawym czerwonym kolorze wyróżnia się na dnie lasu liściastego. Można jednak spotkać go wszędzie, m.in. w parkach czy przydomowych ogrodach.

Okratki australijskie bardzo łatwo poczuć ze względu na wydzielany zapach padliny wabiący owady, ale też bardzo łatwo dostrzec ze względu na to, że jako żywo przypominają rozgwiazdę - tłumaczą leśnicy Lasów Państwowych.

Owocnik tego grzyba początkowo występuje w formie "jaja" i zupełnie nie przypomina swojej ostatecznej postaci. Na przekroju widać już jednak gęsto upakowane w środku, różowo-czerwone ramiona (receptakl) i ciemną warstwę zawierającą zarodniki. Podczas rozwoju receptakl osiąga wysokość 5-15 cm, gdy jest dojrzały pęka na 4-6 czerwonych ramion. W tej postaci przypomina ośmiornicę.

Ramiona stopniowo odchylają się na zewnątrz, tak, że receptakl przybiera kształt rozgwiazdy. Dolna część grzyba o wysokości 2-9 cm i szerokości 2-5 cm pozostaje niepęknięta, ma barwę białawą lub białoszarą i jest porowata. Zewnętrzna powierzchnia ramion ma koralowoczerwoną barwę i ma siatkowato-jamkowatą strukturę. Wewnętrzna warstwa jest intensywnie czerwonowiśniowa i znajduje się na niej śluzowata warstwa gleby z zarodnikami.

Okratek australijski najczęściej występuje w młodych lasach i zaroślach, na żyznych, dobrze nawożonych glebach.

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(36)
G.G.
miesiąc temu
Europa podrzuciła króliki to w rewanżu podrzucili padlinę.
G.G.
miesiąc temu
Europa podrzuciła króliki to w rewanżu podrzucili padlinę.
Bobo
miesiąc temu
Mnie ugryzło 5 sztuk i nic.
Karata
miesiąc temu
Ja Kleszczowie co mi się w pachwinie ulokował wbiłem w odwłok szczykawke z igłą i zacząłem wysysać krew z niego która była przecież moja.po minucie sam się odczepił i wsadziłem do słoika po musztardzie i zapałem olejem rzepakowym.Nie był zadowolony
fan sheldona
miesiąc temu
Przecież to z Stranger Things.
rpg
miesiąc temu
... takie coś spada z kosmosu... rośnie, jest coraz większe, potem się przepoczwarza w hominida, nabiera wyglądu człowieka i następnie zostaje europosłem w Europejskiej Partii Ludowej...
nana
miesiąc temu
Inflacja wysoka.Trzeba grzyby zbierać i chrst.
Ale jak?
miesiąc temu
To dżemów już nie będzie? 🤣
Magda
miesiąc temu
My to nazywamy ręka diabła, bo tak wygląda.
żadnehahahihi
miesiąc temu
wybierzcie se znowu rtęciowego donalda,to znowu wam lasy będzie próbował ukraść,jak już tego w grudniu 2010r o drugiej w nocy w Sejmie razem ze wspólnikami z PSL i SLD próbował,ale mu PiS, wtedy nie pozwolił, to na pokolenia,do lasów nie wiejdziecie
Odyn11
miesiąc temu
Leśnicy,haha,wyrżnęli praktycznie polskie lasy w pień to i pojawiają siè takie dziadostwa
kaster
miesiąc temu
a kiedy powita ile mamy długóf prawdziwnych bes łgania
pigwa
miesiąc temu
Jak leśnicy pokazali to będzie sroga zima. Patopropagando do dzieła nie śpijcie bo nudno się robi...
Hello
miesiąc temu
Ale czy jest zjadalny ? ;)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić