Policja zatrudniła wiewiórki. Mają ważne zadanie

6

Policja w chińskim mieście Chongqing poinformowała, że "zatrudniła" sześć wiewiórek euroazjatyckich, które nauczyły się wykrywać narkotyki. Na terenie kraju do tych zadań testowane są zwierzęta inne niż psy.

Policja zatrudniła wiewiórki. Mają ważne zadanie
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Yin Jin, opiekun psów policyjnych w Chongqing tłumaczył w rozmowie z "People's Daily", że te wiewiórki mają wyostrzony węch. Jak mówi, były one szkolone w ten sposób, aby poprzez drapanie wskazywać, czy wykryły narkotyki na powierzchni. Dodał, że jak dotąd wiewiórki spisywały się doskonale w wykrywaniu narkotyków.

Wiewiórki szukają narkotyków

W 2018 roku chiński zespół badawczo-rozwojowy, który miał opracować nowe metody szkolenia dla zwierząt w służbach zaprosił Jina do współpracy. W mediach Chińskiej Partii Komunistycznej pokazano nagranie, na którym widać wiewiórki podczas testów laboratoryjnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kolejny obiekt nad Ameryką. "Agresywna polityka Chin"

Jak twierdzi policjant, wiewiórki i inne gryzonie są dobre w wykrywaniu narkotyków, ponieważ mają zdolność przechodzenia przez zakamarki w ciasnych przestrzeniach i wyczuwania narkotyków w ciasno zapakowanych paczkach.

Pierwszy taki przypadek

Biuro Poczty Państwowej poinformowało, że w 2022 r. w Chinach odebrano i dostarczono ponad 139 miliardów paczek i w ten sposób bardzo często przemycane są narkotyki. Sprawcy chowają nielegalne substancje m.in. w herbacie.

Powstały w Chongqing zespół jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Państwie Środka. Policja spędziła lata, aby przekonać się, że prawidłowo szkolą wiewiórki do tego rodzaju operacji. Przyznają, że ich techniki szkolenia gryzoni nie były wcześniej wystarczająco dojrzałe.

Nie tylko wiewiórki

Wiewiórki po raz są używane do wykrywania narkotyków, ale nie tylko one pomagają w walce z nielegalnymi substancjami. Niektóre kraje również przeprowadzały podobne eksperymenty. W 1993 roku Stany Zjednoczone wykorzystywały świnie do wykrywania narkotyków.

W 2015 roku naukowcy z Uniwersytetu w Kolonii wyszkolili pszczoły miodne, aby odróżniały heroinę od kokainy. Twierdzili, że owady mogą ostatecznie zastąpić psy tropiące na lotniskach. A na Sri Lance władze przygotowywały do takich zadań specjalnych mangusty.

Chiny mają surowe przepisy antynarkotykowe, które opierają się na doświadczeniach z wojen opiumowych. Kiedy Komunistyczna Partia Chin doszła do władzy w 1949 roku, w kraju zaczęły obowiązywać surowe przepisy antynarkotykowe. Poważne przestępstwa związane z niedozwolonymi substancjami są zagrożone karą śmierci.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić