aktualizacja 

Poszła na grzyby. Nagle zobaczyła, co kryje się w trawie

44

Sezon na grzybobranie trwa w najlepsze. Zamiast grzybów można spotkać w lesie także inne znaleziska. Przekonała się o tym pani Ewa z Koszalina, która zna pobliskie lasy niemal jak własną kieszeń. Co napotkała na swej drodze oprócz pokaźnych okazów?

Poszła na grzyby. Nagle zobaczyła, co kryje się w trawie
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Pani Ewa od dawna prowadzi bloga "Leśne wojaże" gdzie relacjonuje swoje wizyty w lasach w woj. zachodniopomorskim. W ostatnich dniach autorka nie mogła narzekać na brak grzybów. Zawsze wracała z pełnym koszem kurek, podgrzybków czy maślaków.

Podczas ostatniego grzybobrania w okolicach jeziora Hajka w Nadleśnictwie Manowo pani Ewa natrafiła nie tylko na dorodne kapelusze, ale też na ukrytą w trawie... żmiję zygzakowatą.

Wczorajsze atrakcje na grzybobraniu. Leśne spacery to również spotkania na przykład ze żmiją zygzakowatą - relacjonuje na Facebooku pani Ewa z Koszalina.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jesienne zbiory ciekawych grzybów. Pokazał, co miał w koszyku

Żmija zygzakowata jest średniej wielkości wężem, dorastającym do około 80 cm. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest ciemny zygzak na grzbiecie, od którego wywodzi się polska nazwa.

Najczęściej żmiję zygzakowatą spotkamy na obrzeżach lasu, poboczach dróg leśnych, polanach śródleśnych, na łąkach, wrzosowiskach czy wyrobiskach skalnych. Do schronienia wykorzystuje sterty kamieni, gałęzi i różnego rodzaju zakrzaczenia.

Tam również znajduje swój podstawowy pokarm, do którego zalicza się wszelkie drobne gryzonie, żaby, jaszczurki oraz owady. Swoje ofiary uśmierca jadem, a następnie połyka w całości.

Co jeśli my spotkamy ją na swojej drodze? Jak tłumaczą pracownicy Lasów Państwowych żmija to bardzo płochliwe zwierzę. Najczęściej ucieka jak tylko wyczuje, że zbliża się do niej coś większego, na przykład człowiek.

Ukąszenia nie są wbrew pozorom zbyt częste. Następują tylko w przypadku, gdy zbyt gwałtownie podejdziemy do niej i uniemożliwimy ucieczkę.

Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia, należy w trakcie wycieczek do lasu zakładać wysokie buty osłaniające nogę oraz długie spodnie. Najlepiej zachować ostrożność podczas zbierania grzybów czy innych owoców runa leśnego. Napotkaną żmiję po prostu omijamy.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić