aktualizacja 

Potężne ślady w Bieszczadach. To świadczy o jednym

87

To wyjątkowe zdjęcie obiegło internet. Podzieliło się nim na swoim profilu na Facebooku Nadleśnictwo Baligród. Na bieszczadzkiej fotografii widać potężne odciski na śniegu odbite przez... łapy niedźwiedzia. Co to oznacza? Otóż misie pomału zaczynają budzić się z zimowego snu. Nadchodzi wiosna!

Potężne ślady w Bieszczadach. To świadczy o jednym
Potężne ślady na śniegu. Co to za zwierzę? (Facebook, Damian Stemulak, Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe)

Nadleśnictwo opublikowało zdjęcie śladów niedźwiedzia w Bieszczadach. Leśnicy opatrzyli je komentarzem "poszedł....". Ten konkretny drapieżny ssak z fotografii obudził się już z długiego snu zimowego. To samo niebawem wydarzy się, albo już się wydarzyło z innymi misiami.

Ślady niedźwiedzia w Bieszczadach. Ktoś tutaj wybudził się z zimowego snu

Przypomnijmy. Takie ślady niedźwiedzia nazywają się tropami. Jak czytamy na stronie "dukla.krosno.lasy.gov.pl" świadczą one o tym, że misie budzą się po zimowym letargu. Opuszczają swoje legowiska - gawry i ruszają w drogę szukać pokarmu. To również znak, że na zewnątrz robi się znacznie cieplej i nadchodzi wiosenna pogoda.

Wiosną żywią się roślinami zielnymi oraz zeszłorocznymi nasionami buka. Przebudzone niedźwiedzie mogą być groźne dla ludzi. Należy pamiętać, aby nie schodzić ze szlaków turystycznych - ostrzega autor wpisu na "dukla.krosno.lasy.gov.pl".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niedźwiedź na szlaku turystycznym. Niezwykłe nagranie z Bieszczad

Status niedźwiedzi został uregulowany przez rozporządzenie z 28 września 2004 r. (w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną). "Jest to gatunek ściśle chroniony, wymagający ochrony czynnej, dodatkowo ustala się dla niego strefy ochronne - 500 m wokół gawry od 1 listopada do 31 marca" - informują leśniczy na stronie "lasy.gov.pl".

Zdjęcie hitem internetu. Tropy niedźwiedzia zachwycają

Fotografia pokazująca układ tropów niedźwiedzia wzbudziła spore zainteresowanie użytkowników Facebooka. Chętnie komentowali oni to zdjęcie.

Stary niedźwiedź mocno śpi, ale już chyba nie, bo gdzieś wybiera się. Duże łapy ma i radę da... - pisała jedna osoba.
No i proszę, budzą się nasze śpiochy. One też czują zmianę aury. Duże ślady wskazują na to, że czas wyruszyć szukać pokarmu po długim śnie - dodawała inna.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić