Potwierdziło się. Meteoryt spadł w Wielkopolsce. "To pierwszy przypadek"

57

Meteoryt uderzył w Wielkopolskę. Przybysz z kosmosu trafił na Ziemię 15 lipca 2021 roku. Choć odnaleziono go już 3 sierpnia w miejscowości Antonin, dopiero niedawno udało się potwierdzić jego pochodzenie. Narodowe Centrum Badań Jądrowych potwierdza: "W Polsce wylądował gość z kosmosu". Skąd do nas przyleciał?

Potwierdziło się. Meteoryt spadł w Wielkopolsce. "To pierwszy przypadek"
Potwierdziło się. Meteoryt spadł w Wielkopolsce. "To pierwszy przypadek". Zdjęcie poglądowe z upadku innego meteorytu nad zachodnią Polską w styczniu 2022 (Lubuscy Łowcy Burz, Facebook)

Meteoryt spadł w Wielkopolsce w miejscowości Antonin. Choć przybysza z kosmosu już 15 lipca 2021 roku sfilmowały liczne kamery, dopiero teraz naukowcy potwierdzili te doniesienia. Tajemniczy kamień znaleziono 3 sierpnia na jednej z polnych dróg w powiecie ostrowskim. Od razu został sfotografowany i trafił do szczegółowej analizy, by przekonać się czy naprawdę pochodzi z kosmosu.

Meteoryt zarejestrowały kamery nie tylko Polaków, ale również Czeskiej Sieci Bolidowej. Jak podaje Narodowe Centrum Badań Jądrowych: - Zarejestrowały przelot bolidu tak jasnego, że widać go było doskonale mimo zbliżającego się wschodu Słońca. Na podstawie trajektorii lotu obserwatorzy z Czech doszli do wniosku, że do potencjalnego upadku meteorytu lub jego fragmentów mogło dojść nad pokrytą chmurami Polską - informuje NCBJ.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sensacyjne znalezisko w polu. Naukowcy podekscytowani skałą sprzed 4,6 mld lat

Potwierdziło się. Meteoryt spadł w Wielkopolsce. "To pierwszy przypadek"

Kamień ważył 350 g i był pokryty wyraźną skorupą obtopieniową. Przeprowadzono specjalne badania radioizotopowe w NCBJ w Świerku, które na początku grudnia zostały opublikowane na łamach czasopisma "Meteoritics & Planetary Science". Zbigniew Tymiński z Ośrodka Radioizotopów POLATOM w NCBJ tłumaczy wyjątkowość odnalezienia meteorytu z Wielkopolski.

To pierwszy przypadek, gdy w Polsce udało się znaleźć meteoryt na podstawie materiałów wideo zarejestrowanych przez kamery sieci bolidowych. Mamy ogromną satysfakcję, że nasze doświadczenie i aparatura pomiarowa pomogły w potwierdzeniu jego kosmicznego pochodzenia oraz przypisaniu go do konkretnego zjawiska bolidowego - wyjaśnia jeden z koordynatorów Polskiej Sieci Bolidowej i współautor wspomnianego artykułu.

Według wyliczeń czeskich badaczy meteoroid miał poruszać się po "rzadko spotykanej orbicie eliptycznej mieszczącej się między Wenus a Marsem". W ziemską atmosferę wszedł nad Polską. Najwcześniej Czesi zauważyli go na wysokości 74 km. Poruszał się wtedy z prędkością niemal 18 km/s.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić