o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Problemy Nawalnego. Musiał lądować na innym lotnisku

426
Podziel się

Samolot, którym Aleksiej Nawalny wracał do ojczyzny, wylądował w Moskwie, jednak nie na tym lotnisku, na którym pierwotnie miał. Port lotniczy Wnukowo tuż przed rozpoczęciem schodzenia nie wyraził na nie zgody. Piloci byli zmuszeni udać się gdzie indziej. To nie koniec problemów: już na miejscu Nawalny został aresztowany. Wiemy, pod jakim zarzutem.

Problemy Nawalnego. Musiał lądować na innym lotnisku
Samolot z Aleksiejem Nawalnym na pokładzie wyruszył w niedzielę po południu z Niemiec. (PAP, EPA)
bDTCBrcR

Aleksiej Nawalny w końcu wylądował na rosyjskiej ziemi. Opozycjonista wysiadł z autobusu dla pasażerów nowo przybyłych samolotów, a następnie wdał się w rozmowę z obecnymi na miejscu dziennikarzami. Jak twierdził, nie obawiał się ani powrotu do kraju, ani ewentualnych zarzutów.

To mój najlepszy dzień, mimo że Niemcy to piękny kraj. Nie boję się, wyjdę stąd i wrócę do domu, bo wiem, że mam rację, bo wiem, że wszystkie zarzuty karne zostały sfabrykowane – oświadczył Aleksiej Nawalny w rozmowie z dziennikarzami (MediaZona).
bDTCBrcT

Rosyjski opozycjonista następnie przeszedł przez kontrolę paszportową. Po jej przeprowadzeniu Aleksiej Nawalny miał zostać poproszony o udanie się na komisariat policji. Uzasadniono to koniecznością wyjaśnienia okoliczności przekroczenia przez Nawalnego i jego żonę "granicy państwowej".

Policja chce wyjaśnić okoliczności przekroczenia granicy państwowej – przekazała na Twitterze rzecznik prasowa Aleksieja Nawalnego Kira Jarmysz.

Aleksiej Nawalny ostatecznie został jednak aresztowany. Informację przekazała FSIN (Federalna Służba Penitencjarna – przyp. red.), na wniosek której miało dojść do zatrzymania opozycjonisty. Jak uzasadnił rzecznik agencji, Nawalny od 29 grudnia 2020 roku znajdował się na liście osób poszukiwanych. Miał naruszyć zasady okresu warunkowego zawieszenia kary więzienia.

bDTCBrcZ
Agenci aresztowali skazanego na warunkowo zawieszoną karę Aleksieja Nawalnego, który od 29 grudnia 2020 roku znajdował się na liście osób poszukiwanych za regularne naruszanie zasad okresu próbnego – podał rzecznik FSIN w rozmowie z państwową agencją informacyjną RIA Nowosti.

Na temat aresztowania Aleksieja Nawalnego zabrali głos przedstawiciele Amnesty International. Rosyjski opozycjonista został oficjalnie uznany za więźnia sumienia. To określenie stosowane wobec osób, które są represjonowane lub poddane ograniczeniom fizycznym m.in. ze względu na swoje przekonania, w tym polityczne czy religijne.

Żona Aleksieja Nawalnego nie została aresztowana ani zatrzymana. Przeszła kontrolę paszportową bez problemów i zaczęła przeciskać się przez tłum do wyjścia. Wielu zgromadzonych wznosiło okrzyki wsparcia oraz biło jej brawo.

bDTCBrda

Jak poinformowała dziennikarka Wiktoria Bieliaszyn, Aleksiej Nawalny prawdopodobnie pozostanie w areszcie do 29 stycznia. Wyjaśniła także, z jakiego powodu samolot, którym podróżował opozycjonista, nie mógł wylądować we Wnukowie. Było to spowodowane obawami rosyjskich władz, że tłum zwolenników Nawalnego może zapobiec jego aresztowaniu.

Aresztowanie Aleksieja Nawalnego odbiło się szerokim echem na całym świecie. W ciągu kolejnych godzin stanowczo potępili je tacy politycy jak Swietłana Tichanowska, Bernie Sanders, Donald Tusk oraz ministrowie spraw zagranicznych krajów bałtyckich. Z kolei w poniedziałek 17 stycznia przed południem 27 państw Unii Europejskiej ma opublikować oświadczenie w sprawie rosyjskiego opozycjonisty.

bDTCBrdb

Na temat zdarzeń na lotnisku w Szeremetjewie zabrał głos Dmitrij Pieskow. Rzecznik Władimira Putina wyraził zaskoczenie na wiadomość o zatrzymaniu opozycjonisty. Jak twierdził, po raz pierwszy o tym usłyszał z ust osoby pytającej.

Aleksiej Nawalny – powrót do Rosji. Od początku pojawiały się przeszkody

Aleksiej Nawalny miał wrócić do kraju po około pięciomiesięcznej nieobecności. Samolot, którym w niedzielę po południu wyruszył z Berlina, nie otrzymał jednak zgody na lądowanie na lotnisku Wnukowo.

bDTCBrdc

Na lotnisku na Nawalnego czekał tłum ludzi. Po zamknięciu portu lotniczego Wnukowo samolot z Nawalnym na pokładzie wyruszył w kierunku lotniska Szeremetjewo. Agencja prasowa AFP podała ok. godz. 18:20, że samolot wylądował.

We Wnukowie na Aleksieja Nawalnego i jego żonę Julię czekał Oleg Nawalny, brat rosyjskiego opozycjonisty. Właśnie na lotnisku miało miejsce jego aresztowanie. Razem z Olegiem została zatrzymana Lubow Sobol, prawniczka oraz Konstantin Kotow, aktywista.

To nie koniec aresztowań osób z otoczenia Aleksieja Nawalnego. Zatrzymany został także Rusłan Szawieddinow. To pracownik Fundacji Walki z Korupcją, której założycielem jest właśnie rosyjski opozycjonista.

Jak podaje niezależny rosyjski portal informacyjny MediaZona, funkcjonariusze policji dokonali blokady odcinka autostrady. Prowadzi on bezpośrednio do obwodnicy, którą można dostać się na lotnisko Szeremetjewo. Obecnie podróżujący mogą korzystać tylko z jednego pasa ruchu. Na miejscu działali również członkowie sił specjalnych OMON, którzy usuwali czekających na Nawalnego z terminalu oraz aresztują dziennikarzy i osoby trzymające plakaty z wyrazami wsparcia dla opozycjonisty.

Aleksiej Nawalny jest znanym działaczem politycznym oraz prawnikiem i publicystą. W 2018 roku startował w wyborach na prezydenta Rosji. Zasłynął na całym świecie ze względu na swoją śmiałą krytykę działań Władimira Putina oraz jego partii Jedna Rosja.

Ostatnie pięć miesięcy Aleksiej Nawalny spędził w Berlinie w Niemczech, gdzie dochodził do siebie po otruciu środkiem z grupy tzw. nowiczoków. Dotychczasowe ustalenia śledczych wskazują, że za próbą jego zabójstwa stoją osoby powiązane z rządem Władimira Putina. Sam Nawalny również przychyla się do wersji, że zamach miał związek z jego działalnością opozycyjną.

Zobacz także: Zobacz też: Otrucie Aleksieja Nawalnego. Nagranie z pokoju hotelowego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTCBrdu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(426)
Janusz.
3 miesiące temu
Może były kanclerz Szreder by coś powiedział o rosyjskiej demokracji.
PS81
3 miesiące temu
Tak się zastanawiam, czy świat jeszcze zna znaczenie słowa PRAWDA ????
Kacha
3 miesiące temu
A będący podnóżkiem prezydenta Putina jednocześnie Jego jurgieltnik herr Schroder wczoraj bodajże mówił że wolność to jest zagrożona na Węgrzech i w Polsce.
bDTCBrdv
wb.
3 miesiące temu
A Miedwiediew sławnie tak się użalał nad tragicznym stanem demokracji w USA a razem ze swym "mentorem"tak się boją jednego opozycjonisty.Sama, wypróbowana, poradziecka demokracja.
phdtoja
3 miesiące temu
Ciekawe jaką to dalszą współpracę po Nord Stream 2 podejmie Merker z Putinem?
Najnowsze komentarze (426)
Demos Kratos
3 miesiące temu
A w tak zwanym miedzyczasie w Wielkiej Brytanii, Julian Assange ktory "zlamal zasady warunkowego zawieszenia w trakcie postepowania" zostal wyciagniety sila z Ambasady Ekwadoru i osadzony w najciezszym wiezieniu UK na rok, choc zarzuty na podstawie ktorych zostal aresztowany zostaly wycofane przez strone Szwedzka.
zaba
3 miesiące temu
jak mu dobrze u niemcow po co wraca bv siac zamet juz mam go dosc i jego wybrykow nie paSuje zostan na zachodzie i bsdzie wreszcie z toba chlopie spokoj
uwaga
3 miesiące temu
Zmienili lotnisko, bo podejrzewali zamach...gdyby tak, to dopiero by było...
Adam
3 miesiące temu
U nas tak powinni zrobiec z panem co uciekl do Brukseli i nosi teczke za pewna pania
Zizu
3 miesiące temu
To gdzie ten dramat w Rosji bo nie rozumiem autora tekstu.
marcello
3 miesiące temu
Co na to Merkel i Schroeder???
JUREK . Ows
3 miesiące temu
Szacun Bieszmy pszyklad z Ludzi prawych . Nie dajmy sie zasteaszac Totalitaryzma . Nie badzimy Miekiszonami
gosc
3 miesiące temu
Gwiazda przyleciala.Putin sie bedzie przejmowal celebryta.Wysylaja go tam bo mysla ze obali putina i rozbiora Rosje.Chcieli by tyle bogactw i wszystkiego.Ostrza sobie zeby.Ale na szczescie Putin ma glowe na swoim miejscu.
bDTCBrdn
don
3 miesiące temu
To po co pcha się do Rosji niech siedzi u Niemców ale lepiej niech jedzie do USA lub Izraela tam to jest demokracja
myślacy
3 miesiące temu
....w poniedziałek 17 stycznia przed południem....hmmmmto chyba nie w tym roku
radca
3 miesiące temu
Oficer prowadzący nie miał wyboru i Nawalny wrócić musiał.
radca
3 miesiące temu
Wyobrażacie sobie takie szopki gdyby ten Pan był obywatelem USA i próbował wrócić?
August
3 miesiące temu
Szreder - Nun, Sie sagen über die russische Demokratie ?????????????
xzy
3 miesiące temu
Ciekawe, "w poniedziałek 17 stycznia przed południem 27 państw Unii Europejskiej ma opublikować oświadczenie w sprawie rodyjskiego opozycjonisty." Bardzo fajnie, popieram, ale którego roku bo w poniedziałek jest 18 stycznia 2021 r.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić