"Sprawiedliwość Alego". Cały świat może teraz zobaczyć to nagranie

201

W mediach społecznościowych ukazało się ujawnione przez hakerów nagranie z monitoringu z osławionego więzienia Evin w północnej części Teheranu, często posądzanego o łamanie praw człowieka. Na nagraniu widać, jak jeden z osadzonych jest brutalnie bity przez grupę strażników. Podobne zdarzenia mają być na porządku dziennym.

"Sprawiedliwość Alego". Cały świat może teraz zobaczyć to nagranie
Nagranie, na którym widać atak strażników na więźnia, potwierdza relacje byłych osadzonych (Twitter)

Nagranie z więzienia Evin pojawiło się na koncie o nazwie "Sprawiedliwość Alego". Pseudonim ten odnosi się on do zięcia Mahometa, świętej postaci wśród muzułmanów, a także stanowi kpinę z Alego Chameneiego, Najwyższego Przywódcy Islamskiej Republiki Iranu - podaje Associated Press.

Więzienie Evin. Bicie osadzonych to norma

Materiał ukazujący przemoc wobec jednego z więźniów Evin, gdzie osadzonych jest wielu intelektualistów i więźniów politycznych, stanowi owoc ataku hakerskiego, przeprowadzonego kilka miesięcy wcześniej. Nagranie składa się na jedno z "setek gigabajtów" pozyskanych przez hakerów materiałów. Zostało ono przesłane redakcji AP w Dubaju.

Chcemy, aby świat usłyszał nasz głos w obronie wolności wszystkich więźniów politycznych – podkreśla "Sprawiedliwość Alego".
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Warunki panujące w irańskich więzieniach już wielokrotnie stanowiły przedmiot krytyki międzynarodowej opinii publicznej. Głos w ich sprawie zabierali m.in. przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Rząd Iranu nie potwierdza, czy nagranie jest autentyczne, ale zapewniają o tym byli więźniowie Evin. Zaznaczają, że bity mężczyzna nosi charakterystyczny uniform, można również dostrzec toaletę charakterystyczną dla tego typu obiektów oraz maszynę do szycia, przy których zwykle pracują osadzeni.

Uwagę zwracają również maseczki ochronne na twarzach strażników. Wskazują one, że do napaści na osadzonego doszło już w trakcie pandemii COVID-19. Do AP wysłano jednak jeszcze kilka materiałów, w tym zarejestrowanych przed pojawieniem się koronawirusa.

Zobacz także: Zobacz też: #KresyŚwiata: Iran szokuje. Kara śmierci za pornografię
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić