Szokujące odkrycie Polaków w Peru. Tego nikt się nie spodziewał
Polscy archeolodzy dokonali odkrycia w Peru — odnaleźli prekolumbijskie cmentarzysko, w którym spoczywają szczątki 24 osób. Znalezisko to nie tylko wzbogaca wiedzę o dawnych cywilizacjach Ameryki Południowej, lecz także rzuca nowe światło na brutalne konflikty i najazdy sprzed wieków.
Najważniejsze informacje
- Odkrycie: Cmentarzysko z 24 osobami, głównie kobietami i dziećmi, w południowym Peru.
- Przyczyna śmierci: Ofiary zginęły w wyniku brutalnego najazdu.
- Kontekst historyczny: Znalezisko związane z kulturą Chuquibamba.
Odkrycie w dolinie Atico
Polscy archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego dokonali niezwykłego odkrycia w południowym Peru. Na stanowisku El Curaca, w dolinie rzeki Atico, odnaleziono cmentarzysko z czasów prekolumbijskich. Znajdowały się tam szczątki 24 osób, głównie kobiet i dzieci, które zginęły w wyniku brutalnego najazdu.
Analiza antropologiczna wykazała, że ofiary zmarły w wyniku obrażeń zadanych maczugami. Ciała były owinięte w całuny i pochowane z darami, co sugeruje, że pochodziły z jednej społeczności. Znalezisko jest związane z kulturą Chuquibamba, której wpływy sięgały doliny Atico.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkrycie w porcie w Gdańsku. Ślad prowadził do Rosji
Czytaj także: Odkrycie sprzed 300 mln lat. Nie była znana nauce
Kontekst historyczny odkrycia
Profesor Józef Szykulski z Uniwersytetu Wrocławskiego wskazuje, że odkrycie może być związane z okresem gwałtownych przemian politycznych i migracji w XI wieku. W grobach znaleziono narzędzia i ozdoby, które świadczą o rozwiniętej kulturze materialnej tamtego okresu.
Badacze podejrzewają, że wysoka śmiertelność dzieci w regionie mogła być spowodowana skażeniem środowiska. W dolinie Atico znajdują się złoża miedzi i złota, które mogą zawierać trujący arsen. Trwają badania, które mają potwierdzić tę hipotezę.
Odkrycie cmentarzyska w Peru dostarcza cennych informacji o życiu i śmierci społeczności prekolumbijskich. Badania prowadzone przez Uniwersytet Wrocławski w ramach grantu NCN (Opus21) mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia historii regionu.
Czytaj także: Sensacja w Turcji. Wyciągnął go z jeziora