aktualizacja 

Tak dziś wygląda Rynna Śmierci na Śnieżce. Wydali specjalne ostrzeżenie

11

Piękna wiosenna pogoda sprzyja wycieczkom, także tym górskim. Warto pamiętać, że pogoda w górach nijak ma się do warunków, które panują nawet kilkaset metrów niżej. Karkonoski Park Narodowy wydał ostrzeżenie i przypomniał, że nadal zamknięta jest Droga Jubileuszowa na Śnieżkę, czyli tzw. "rynna śmierci". To tu zimą doszło do dramatycznego wypadku.

Tak dziś wygląda Rynna Śmierci na Śnieżce. Wydali specjalne ostrzeżenie
Śnieżka od strony "rynny śmierci" (Facebook)

W tym roku wiosna przyszła jak w zegarku. Po 21 marca pogoda jest naprawdę ładna. Temperatura w całej Polsce oscyluje na poziomie kilkunastu stopni. Miejscami pada deszcz, ale prognozy na święta Wielkanocne są całkiem przyjemne.

Takie warunki sprzyjają wycieczkom, również tym górskim. Warto jednak pamiętać, że pogoda panująca w górach może się diametralnie różnić od tej u podnóża szczytu. Turyści często o tym zapominają, a stąd już tylko krok do nieszczęścia. Takiego jak tragiczne lutowe wydarzenia na Śnieżce.

Doskonale widoczna Rynna Śmierci na stoku Śnieżki. W tym sezonie zimowym faktycznie była miejscem tragedii. Przestrzegamy przed wędrówkami zamkniętą Drogą Jubileuszową - przypomina na Facebooku Karkonoski Park Narodowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Warunki w Tatrach. "Bardziej to przypomina wiosnę niż zimę"

Górski koszmar rozegrał się 30 stycznia w godzinach popołudniowych. Dwaj mężczyźni, Polacy w wieku 23 i 47 lat z impetem runęli z północnej ściany Śnieżki. Do akcji natychmiast ruszyli ratownicy z GOPR Karkonosze, ale obu poszkodowanych nie udało się uratować. Zapewne przyczyną zdarzenia był bardzo mocny wiatr.

Na miejscu zdarzenia ratownicy ostatecznie odnaleźli ciała dwóch osób, które poniosły śmierć w wyniku upadku z około 900 metrów. Osoby te spadły z samego szczytu Śnieżki do dna Kotła Łomniczki. Teren został dokładnie przeszukany i wykluczono udział w zdarzeniu dodatkowych osób - przekazał GOPR.

Jak dziś przypominają władze KPN, ten teren nadal jest bardzo groźny i trzeba go omijać podczas górskich wypraw. Śnieg topi się pod wpływem temperatury, a to może wywołać lawinę. Pokrywa nie jest stabilna, tak będzie już zapewne do końca górskiej zimy, aż biały puch całkiem nie zniknie ze szlaków.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

We czwartek w dzień na Śnieżce było 15 stopni Celsjusza. W nocy temperatura spadła do 0, a odczuwalna to -6. Wieje dość silny wiatr, z porywami do 60 km/h. Przy takich warunkach pogodowych trzeba być porządnie przygotowanym, idąc w góry.

Potwierdzają to informacje prosto z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Jeżeli mamy zamiar wybrać się na wycieczkę w góry — warto zapoznać się z ostrzeżeniami na stronie gory.imgw.pl.

Warunki turystyczne trudne. Zaleca się używanie kijków trekkingowych, raczków a w miejscach szczególnie niebezpiecznych również raków. Poruszanie się w stromym terenie grozi upadkiem, a w konsekwencji poważnymi urazami. Przed wyjściem w góry sprawdź warunki pogodowe i turystyczne. Niektóre szlaki turystyczne jeszcze są zamknięte dla ruchy – czytamy na stronie IMGW odnośnie warunków na Śnieżce.
Autor: BAN
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić