Dagmara Smykla| 

Prawo szariatu. Talibowie apelują do kobiet w Afganistanie

158

Zaskakujące wieści z Afganistanu. Talibowie nawołują Afganki do przyłączenia się do budowania nowego rządu. Jednocześnie jednak podkreślają, że nowe władze powinny być "w pełni islamistyczne". Jak zamierzają połączyć prawo szariatu z chociaż częściową emancypacją kobiet?

Prawo szariatu. Talibowie apelują do kobiet w Afganistanie
Zaskakująca odezwa talibów do kobiet: "Nie chcemy, żeby były ofiarami" (PAP)

We wtorek talibowie zaapelowali do Afganek o udział w tworzeniu nowego rządu. Przedstawiciel ugrupowania Enamullah Samangani wydał oświadczenie w tej sprawie w przejętej niedawno przez talibów państwowej telewizji afgańskiej.

Nasz Islamski Emirat nie chce, by kobiety były ofiarami. Struktura rządu nie jest jeszcze w pełni jasna, jednak bazując na doświadczeniu, powinien to być rząd pod w pełni islamistycznym przywództwem i wszystkie strony powinny się włączyć - powiedział Enamullah Samangani.

Co ma to oznaczać w praktyce? Na razie nie wiadomo. To oświadczenie Samanganiego było pierwszym oficjalnym komentarzem ze strony talibów po przejęciu rządów w Afganistanie, podkreśla agencja AP.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

To tylko propaganda?

Mimo stosunkowo łagodnego przekazu talibów, z Afganistanu zaczynają spływać pierwsze niepokojące wieści. W Kabulu bojownicy mieli chodzić od drzwi do drzwi, szukając dziennikarek.

Talibowie wdarli się dziś do domów co najmniej dwóch dziennikarek w Kabulu. Jednej udało się uciec, druga jest niedostępna – napisała na Twitterze w niedzielę późnym wieczorem afgańska dziennikarka Nadia Momand.

Publiczne chłosty. Dyrektorka Australijskiej Rady ds. Różnorodności Mariam Veiszadeh, której szwagierka mieszka w Afganistanie, poinformowała o publicznym wychłostaniu dwóch kobiet z ludu Hazarów w prowincji Herat, informuje PAP. Z tego regionu pochodzą też zdjęcia mężczyzn z sznurami zawiązanymi na szyi, wleczonych ulicami przez talibów.

Z drugiej strony ogromne emocje wywołał wywiad z przedstawicielem talibów, przeprowadzony przez dziennikarkę TOLOnews. Kobieta była ubrana w hidżab, a rozmówca siedział w znacznym oddaleniu od niej, jednak komentatorzy podkreślają, że za poprzednich rządów talibów taki wywiad byłby nie do pomyślenia. Dyrektor stacji pokazał też zdjęcia reporterek relacjonujących wydarzenia na ulicach Kabulu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Talibowie rządzili Afganistanem w latach 1996-2001 r. Dziewczynki nie mogły chodzić do szkoły ani studiować, a kobietom zakazano podejmowania pracy zarobkowej. Mogły wychodzić z domu tylko całkowicie zakryte burką i koniecznie w towarzystwie krewnego płci męskiej - przypomina PAP.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić