Ten grób co roku wzbudza sensację. Kobieta urodziła po śmierci?

9

Na cmentarzach ewangelickich w Warszawie - luterańskim i kalwińskim, znaleźć można wiele wyjątkowych grobów. Oryginalne rzeźbienia i wzory czy tajemnicze symbole są przykładami sztuki sepulkralnej, jakich nie doświadczymy na cmentarzach katolickich. Jednym z wartych wspomnienia grobów jest ten należący do Anny Kilemann. Kryje się za nim mrożąca krew w żyłach legenda.

Ten grób co roku wzbudza sensację. Kobieta urodziła po śmierci?
Tajemniczy nagrobek do dziś budzi sensację (Facebook, Wikimedia Commons)

Cmentarze protestanckie w Warszawie: ewangelicko-augsburski i ewangelicko-reformowany, są uznawane za jedne z najpiękniejszych w stolicy. To właśnie na cmentarzu luterańskim znajduje się grób Anny Kilemann. Niepokojąca płaskorzeźba z XVIII wieku przedstawia rozłamaną płytę, z której wyłania się postać kobiety, trzymającej za rączkę dziecko.

Makabryczna historia, czy miejska legenda?

Anna Regina (z domu Tenger) była żoną introligatora królewskiego Jana Jerzego Kilemanna. W roku 1793 miała zasłabnąć podczas nieobecności męża. Była wówczas w ciąży. Została pochowana. Kiedy jej mąż wrócił z podróży, nie mógł uwierzyć w śmierć żony i kazał rozkopać grób. Oczom zebranych na cmentarzu ukazał się przerażający widok. W grobie odkryto martwą kobietę w nienaturalnej pozie oraz martwe dziecko, które urodziła będąc zakopaną żywcem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wszystkich Świętych i Zaduszki - jaka jest różnica? Ksiądz tłumaczy

Historia potwierdza jedynie, że Anna Regina Kilemann z Tengerów zmarła w 1793 r. mając 33 lata. Była żoną Jana Jerzego Krzysztofa Kilemanna. Płyta nagrobna z zagadkową płaskorzeźbą jest jedynym elementem jej grobu, jaki zachował się po dziś dzień.

Mówi się, że historia kobiety, która urodziła w grobie, jest niczym innym jak legendą miejską, którą wymyślono dla podniesienia sprzedaży "Kuriera Warszawskiego", który opublikował ją w 1893 roku.

Nic tu nie jest przypadkowe

Na profilu Warszawski Przewodnik możemy się dowiedzieć, co oznaczają poszczególne symbole, jakie znajdują się na płycie nagrobnej.

czaszka z piszczelami - to symbol śmierci,
motyl - to symbol odradzania się do życia wiecznego. Warto jeszcze zauważyć węża deptanego przez kobietę - symbol zwycięstwa nad grzechem - czytamy na profilu.

Nagrobek Anny Reginy Kilemann był wzorowany na pomniku Marii Magdaleny Langhans i jej nowo narodzonego syna, wystawionym w 1753 r. w kościele protestanckim w Hindelbank koło Berna.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić