To odkryli w 15-tonowym meteorycie. Spadł na Ziemię dwa lata temu

166

Dwa "obce" minerały, jakich nigdy wcześniej nie widziano na Ziemi, odkryto w 15-tonowym meteorycie, który rozbił się w Somalii w 2020 roku. Naukowcy są optymistami. Twierdzą, że można odkryć jeszcze więcej nowych minerałów, jeśli uda się pobrać dodatkowe próbki z olbrzymiego meteorytu.

To odkryli w 15-tonowym meteorycie. Spadł na Ziemię dwa lata temu
Odkryto dwa nowe minerały. Były w 15-tonowym meteorycie (University of Alberta)

Przypomnijmy, że w 2020 roku w pobliżu miasta El Ali w somalijskiej prowincji Hiran naukowcy odnaleźli ważący 15 ton meteoryt. Ten gigant jest dziewiątym co do wielkości w historii tego typu odkryć na Ziemi. W ostatnim czasie zespół naukowców odnotował co najmniej dwa nowe minerały, których nigdy wcześniej nie widziano na naszej planecie.

Odnalezione w kawałku meteorytu minerały zostały przesłane do Kanady, gdzie poddano je procesowi klasyfikowania przez uniwersyteckich specjalistów. Próbki uzyskano z kawałka meteorytu o masie 70 gramów.

Zobacz także: Czas na modę na autentyczność. Poznaj nową odsłonę WP Kobieta
Kiedy znajdujesz nowy minerał, oznacza to, że rzeczywiste warunki geologiczne, chemia skał, były inne niż te, które znano wcześniej - mówi Chris Hurd, profesor nauk o Ziemi i atmosferze.

Nowe minerały zostały nazwane elalitem i elkinstantonitem, z kolei sam meteoryt o masie 15 ton otrzymał nazwę Eli Ali, przez wzgląd na nazwę somalijskiego miasta, w pobliżu którego upadł. Każdy nowy materiał stanowi przedmiot zainteresowania przedsiębiorców, głównie ze względu na swoje potencjalne zastosowanie w różnych dziedzinach życia czy nauki.

Nigdy nie myślałem, że będę zaangażowany w opisywanie zupełnie nowych minerałów tylko dzięki pracy nad meteorytem - dodaje Chris Hurd.

Co dalej z badaniami?

Jak podaje "Daily Mail", stojący za odkryciem naukowcy analizują teraz kolejny, trzeci już potencjalnie nowy minerał znaleziony w meteorycie. Hurd przyznał jednak, że jego zespół dostał wiadomość, iż meteoryt przetransportowano do Chin w poszukiwaniu potencjalnego nabywcy.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić