o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Wirusolog z laboratorium w Wuhan przemówiła. Co na to WHO?

188
Podziel się

W styczniu WHO ma rozpocząć w Wuhan śledztwo w sprawie pochodzenia COVID-19. Chińska naukowiec prof. Shi Zhengli twierdzi, że jest otwarta na "każdą wizytę", aby ostatecznie wykluczyć podważaną przez naukowców tezę, że koronawirus wyciekł z laboratorium w Wuhan.

Wirusolog z laboratorium w Wuhan przemówiła. Co na to WHO?
Prof. Shi Zhengli pracuje w laboratorium w Wuhan
bDJnQtdx

Shi Zhengli jest światowej sławy wirusologiem i kieruje badaniami nad nietoperzami w Instytucie Wirusologii w Wuhan. Profesor zdobyła międzynarodowe uznanie dzięki odkryciu, że wirus SARS, który spowodował śmierć ponad 700 osób w 2003 r., prawdopodobnie pochodził od gatunku nietoperza z prowincji Junnan.

Od tamtej pory prof. Shi, często nazywana "Batwoman", kieruje projektem mającym na celu przewidywanie i zapobieganie kolejnym takim epidemiom. Jej zespół zidentyfikował już setki nowych koronawirusów pochodzących od nietoperzy.

bDJnQtdz

Wyciek z laboratorium w Wuhan? Prof. Shi komentuje

Fakt, że w Wuhan znajduje się czołowy ośrodek badań nad koronawirusami, a jednocześnie jest to miasto, w którym po raz pierwszy wykryto SARS-CoV-2, podsycił podejrzenia, że te dwie rzeczy są ze sobą powiązane. Jednak chiński rząd, Instytut Wirusologii w Wuhan i sama prof. Shi zaprzeczają zarzutom, jakoby koronawirus wyciekł z laboratorium.

Naukowiec udzieliła wywiadu BBC. Powiedziała, że chętnie przyjęłaby w laboratorium w Wuhan ekspertów WHO, żeby wykluczyć tezę, że koronawirus stamtąd wyciekł.

bDJnQtdF
Dwukrotnie kontaktowałam się z ekspertami WHO. Osobiście i jasno wyraziłam, że powitałabym ich z wizytą w Instytucie Wirusologii w Wuhan - powiedziała Shi Zhengli.
Z zadowoleniem przyjęłabym każdą formę wizyty opartą na otwartym, przejrzystym, ufnym, rzetelnym i rozsądnym dialogu. Ale nie ja decyduję o konkretnym planie - dodała.

W styczniu w Wuhan ruszy dochodzenie WHO. Eksperci będą badać pochodzenie koronawirusa. W zakresie zadań 10-osobowego zespołu nie ma jednak wzmianki o teorii o wycieku z laboratorium, która jest podważana przez zdecydowaną większość naukowców. Ceniony brytyjski zoolog Peter Daszak nazwał ją "bzdurą" i "teorią spiskową". Większość naukowców uważa, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że SARS-CoV-2 w naturalny sposób przedostał się z nietoperzy na ludzi, prawdopodobnie poprzez gatunek pośredni.

bDJnQtdG
Nie widziałem jeszcze żadnych dowodów wycieku z laboratorium lub jego udziału w tej epidemii. Widziałem natomiast znaczące dowody na to, że są to naturalnie występujące zjawiska napędzane przez wkraczanie człowieka w siedlisko dzikiej przyrody, które jest wyraźnie widoczne w całej południowo-wschodniej Azji - powiedział dr Daszak.

Zobacz także: Koronawirus. Prof. Simon o nowej mutacji SARS-CoV-2 "Może sprzyjać łatwiejszemu szerzeniu się wirusa"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJnQtdH
bDJnQtea
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(188)
Hfd
2 miesiące temu
Teraz dopiero chcą szukać dowodów. Dlaczego nie rok wcześniej? Kompromitacja WHO.
narr
2 miesiące temu
who okłamywała ludzi na polecenie reżimu chińskiego , a teraz robią "śledztwo"
brX
2 miesiące temu
hahahaha... chiny i otwarty dialog pełen prawdy i rzetelnego śledztwa .... hahahaha ... jak zaproszenie od stalina na temat rozmów o pokoju na świecie w 39.... hahahaha
bDJnQteb
Covid
2 miesiące temu
po 1 roku na pewno znajdą dowody
AnonimCovid
2 miesiące temu
stworzyła wirusa , a teraz próbuje kąpieli światowej w ACE .chińczyk wszytko skopiuje , nawet wirusa.
Najnowsze komentarze (188)
hejter;-)
2 miesiące temu
poczytajcie więcej artykułów o chinach i who to sie dowiecie że who cenzurowała różne informacje w porozumieniu z chinami. A teraz niby będą coś badac? Chyba że wymienili jakiś ludzi w who na bardziej uczciwych?
Wojtuś ;)
2 miesiące temu
Przemówiła?trudno to nazwać nawet szczekaniem
xxx-lucycer
2 miesiące temu
Jedna sprawa. Które laboratorium będzie sprawdzone? Bo tam są dwa. Jedno cywilne, a drugie wojskowe.
lop
2 miesiące temu
najpierw pisaliście wcześniej że ta pani rozgłasza informację że wirus wydostał się z jej labolatoriów a teraz piszecie że temu zaprzecza ?
Joka
2 miesiące temu
Teraz to mogą pocałować sie w . Pozatym ja pamietam, jak te parę lat temu przenoszono ośrodek z Pekinu do Wuhan to jeden z ekspertów z usa powiedzial że Wuhan jest słabo zabezpieczone i to kwestia czasu kiedy coś ucieknie😨
Mówią
2 miesiące temu
...ze nie ich, znaczy się taka prawda jest...:)
Chriskol
2 miesiące temu
Pisałem już jeżeli Pan Gates bierze w tym udział to nie ma mowy o wirusów tylko o zabiciu kolejnych miliardów dla siebie. Taki człowiek nie rezygnuje z Windows itp na poczet pomocy ludziom bo ma dobre serce. Jego interesują miliardy. I dopóki ich nie zdobędzie będzie covid . To jest straszne jak jedna osoba potrafi manipulować światem. Bo mądrzy ludzie wiedzą że żadnego covid nie ma
Del
2 miesiące temu
PO ROKU KONTROLA??!!! NA PEWNO TERAZ BEDZIE CACY... JAK WSZYSTKO W KOMUNIE
bDJnQtdT
Art.
2 miesiące temu
Można zapewniać, że nie było wycieku itp. Ale ten paskud sie jednak skądś wiął... i pech był taki, że w Wuhan. Pewnie odpady medyczne utylizowali i się wydostało w powietrze i mamy co mamy. Może sam wirus nie jest aż taki groźny co powikłania po nim.
QQQ
2 miesiące temu
będą szukać jak już wszystko dokładnie pozamiatane., buahahahahahaahahaha
Drejk
2 miesiące temu
Śledztwo będzie prowadzone na zlecenie i za pieniądze tych którzy są odpowiedzialni za kryzys, śmierć i nieszczęścia milionów ludzi. Nikt nie odważy się prowadzić dochodzenia w koncernach, technologicznych gigantach i bankach. Dla każdego to oczywiste i zupełnie normalne, że majątki pewnych grup wzrastają o setki miliardów dolarów kosztem klasy średniej. Te kwoty nie robią wrażenia na śmiertelnikach bo nikt nie zdaje sobie sprawy ile to tak naprawdę jest i w ogole po co komu takie kwoty. Teraz ludzie odpowiedzialni za ten bezwzględny przekręt odkryją to co było ustalone już na kilka lat przed pandemią. Wiedzą, że nikt nie odważy się stanąć im na drodze - bo faktycznie nikt się nie odważy. Oni mogą przekupić każdego a ten niewielki odsetek nieprzekupnych ma świadomość tego, że jedno niewłaściwe słowo może kosztować zbyt dużo.
Joanna
2 miesiące temu
Gdzie sa zarazone nietoperze????
Joanna
2 miesiące temu
Zdjecia tej naukowiec widzialam w grudniu 2018, gdy siedziala w wiezieniu.
Joanna
2 miesiące temu
A gdzie podzialy sie nietoperze???
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić