Zabawka czy prawdziwa broń? Ostra reakcja Lego

25

Amerykańska firma wyprodukowała broń, która wygląda jak zabawka z klocków Lego. Po fali krytyki i protestu największego producenta klocków na świecie firma wycofała "zabawkę" z oferty. W Stanach Zjednoczonych zabawki wyglądające jak prawdziwa broń są nielegalne.

Zabawka czy prawdziwa broń? Ostra reakcja Lego
Lego kontra producent broni (Twitter)

Amerykańska firma Culper Precision w czerwcu poinformowała o wprowadzeniu do oferty pistoletu o nazwie "Block19". Dzięki ciekawej grze słów nazwa broni nawiązuje od razu do dwóch rzeczy. Z jednej strony — do słynnego pistoletu "Glock19", z drugiej — słowo "block" znaczy po angielsku "klocek". Firma dodaje, że tym pistoletem chce "podkreślić czystą przyjemność z uprawiania sportu strzeleckiego".

Wprowadzenie broni na rynek wywołał falę protestów i oburzeń. Najbardziej sprzeciwiał się duński producent zabawek Lego, którego klocki najbardziej przypomina pistolet "Block19". Koncern zażądał od firmy natychmiastowego wycofania broni z produkcji. Jak mówi, Block19 pokryty jest "klockami do złudzenia przypominającymi Lego".

"Dzieci będą chciały bawić się pistoletem"

Firma została ostro skrytykowana też przez organizacje na rzecz kontroli broni w USA. Zdaniem ich działaczy taki produkt jest wyjątkowo nieodpowiedzialny i niebezpieczny. To właśnie oni poinformowali Lego i skłonili duńską firmę do interwencji w tej sprawie. Zdaniem Shannon Watts z organizacji Everytown for Gun Safety, produkt ten może przyciągać uwagę dzieci.

To nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Oczywiście, że dzieci będą chciały się bawić się pistoletem, który wygląda jak zabawka, skoro bawią się bronią, która zabawką nie jest - mówi Shannon Watts telewizji BBC.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Firma usunęła pistolet z oferty

Firma Culper Precision próbowała bronić się argumentem, że pistolet może kupić tylko osoba, która dostała pozwolenie na broń, co z założenia oznacza, że dzieci nie powinny mieć do niej dostępu. Jednak po rozmowach z prawnikiem firma zdecydowała się spełnić żądanie Lego. Broń została już usunięta z oferty na stronie internetowej.

Jak podaje BBC, w Stanach Zjednoczonych nielegalne jest produkowanie zabawek dla dzieci, które przypominają prawdziwą broń. Z kolei przepisy nie działają na odwrót — nie zabraniają jednoznacznie producentom tworzenia broni, która przypomina zabawkę.

Przez nieuwagę dorosłych dzieci mają dostęp do broni

Jak wylicza CNN, w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych z powodu niewłaściwego obchodzenia się z bronią lub nieszczęśliwego wypadku zaginęło 140 osób, w tym także dzieci. Tylko w ostatni weekend w USA odnotowano 369 strzelanin, w których zginęło 125 osób. Mało który Amerykanin trzyma swoją broń w sejfie, tak jak tego wymagają przepisy np. w Polsce.

Większość Amerykanów popiera zaostrzenie przepisów dotyczących broni. Przeciwni są temu jednak m.in. lobbyści z organizacji związanych z przemysłem zbrojeniowym. Przeciwnicy restrykcji powołują się na drugą poprawkę do konstytucji gwarantującą prawo do noszenia broni.

Zobacz także: Wakacje 2021. Ceny noclegów w Polsce
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić