Zdjęcie z polskiego lasu. Łatwo go przeoczyć

18

Leśnicy podzielili się fascynującą ciekawostką prosto z polskiego lasu. W naszych rodzimych kniejach powszechnie rośnie specyficzny grzyb, na którego rzadko zwracamy uwagę. W niektórych krajach się nim zajadają!

Zdjęcie z polskiego lasu. Łatwo go przeoczyć
Trzęsak pomarańczowożółty (Facebook, Nadleśnictwo Brodnica)

Pracownicy Lasów Państwowych chętnie dzielą się z internautami swoją wiedzą i doświadczeniem. Na fanpage'ach nadleśnictw w mediach społecznościowych nie brakuje ciekawostek przyrodniczych czy nagrań ukazujących zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Leśnicy pokazali nietypowego grzyba. W niektórych krajach go jedzą

Tym razem leśnicy z nadleśnictwa Brodnica (woj. kujawsko-pomorskie) zaprezentowali miłośnikom natury bardzo nietypowego grzyba. Choć w Polsce oraz w większości krajów jest pospolity i spotkał go kiedyś pewnie każdy spacerowicz, mało kto zwraca na niego uwagę.

Chodzi o... trzęsaka pomarańczowożółtego. Gatunek ten nie przypomina znanych nam, jadalnych grzybów, wygląda raczej jak jaskrawa galaretka i rośnie przez cały rok, głównie na opadłych gałęziach drzew. Polacy nie zbierają go w celach konsumpcyjnych, choć właściwie nie ma ku temu przeciwwskazań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wykrywacz metali zaczął szaleć. Wyjątkowe odkrycie na Pomorzu
Jest on niejadalny, ale też nie jest trujący. Występuje najczęściej na obumarłych gałązkach drzew liściastych. Może nie jest to maślak czy borowik, a raczej galaretka pomarańczowa, to jednak nie polecamy konsumpcji... - wyjaśniają leśnicy.

Nie oznacza to natomiast, że grzyb ten jest w kuchni całkowicie pomijany. Choć nie ma smaku ani zapachu i charakteryzuje się galaretowatą konsystencją, w niektórych krajach uważany jest za rarytas.

Trzęsaka pomarańczowożółtego chętnie wykorzystują kucharze m.in. w Chinach i Rosji. Niektóre źródła podają, że gatunek ten ma właściwości lecznicze.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić