Ile czarnych kropek jest na zdjęciu? Będziecie bardzo zaskoczeni

66

Iluzje optyczne i inne graficzne zagadki mają zazwyczaj za zadanie sprawdzić naszą spostrzegawczość. Niekiedy mogą także pomóc określić, jaki mamy charakter. Media społecznościowe obiegła niedawno iluzja optyczna z czarnym kropkami, które oszukują nasz wzrok. Ile ciemnych punktów jesteś w stanie znaleźć w ciągu 30 sekund?

Ile czarnych kropek jest na zdjęciu? Będziecie bardzo zaskoczeni
Zagadka z siatką. Ile czarnych kropek jest na zdjęciu? (Wikimedia Commons)

Iluzje i zagadki optyczne cieszą się w sieci ogromną popularnością. Internauci często prześcigają się w tym, kto odkryje więcej elementów i zrobi to w krótszym czasie. Istnieją także zadania, które mają uwypuklić cechy naszego charakteru.

Siatka Hermana to jedna z iluzji optycznych wynikająca z zaburzenia percepcji światła. Można przekonać się dzięki niej, jak oszukuje nas własny wzrok. Co zobaczycie na zdjęciu, jeśli będziecie wpatrywać się nie przez 30 sekund?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obejrzyj także: Niesamowita iluzja optyczna. Sprawdź, czy twój wzrok da się oszukać

Zagadka z siatką. Ile czarnych punktów znajdziesz w 30 sekund?

Wiele osób ma problem z poniższą zagadką. Jest ona bowiem bardzo zaskakująca. Zaprezentowana grafika przedstawia białą siatkę. Mogłoby się zdawać, że na przecięciach linii znajdują się białe i czarne kropki.

Aby rozwiązać zagadkę, należy policzyć znajdujące się na grafice czarne punkty. Ile z nich jesteście w stanie znaleźć w ciągu pół minuty?

Rozwiązanie zagadki z siatką. Jaka jest poprawna odpowiedź?

Okazuje się, że tak naprawdę nie ma tutaj ani jednej kropki w kolorze czarnym. Fakt, że na skrzyżowaniu białych linii widzimy czarne punkty to jedynie iluzja optyczna. Kropki znikają, gdy dłużej zatrzymamy na nich wzrok.

Złudzenie związane jest z tzw. hamowaniem obocznym, które polega na osłabieniu działania jednego z neuronów i jednocześnie pobudzenie neuronów sąsiadujących. Informacja o polu, na którym krzyżują się białe paski trafia do naszego wzroku. Następnie jest przewodzona przez nerw, który jednak blokują pozostałe, odpowiedzialne za przenoszenie wiadomości o czarnych punktach.

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić