Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 

Naukowcy rozszyfrowali Imago Mundi - najstarszą mapę świata wyrytą w kamieniu

10

Tajemnice zawarte na babilońskiej tabliczce, która uchodzi za najstarszą mapę świata, zostały rozszyfrowane. Datowana na 2600 do 2900 lat temu, Imago Mundi, dostarczyła unikalnego wglądu w wierzenia i praktyki starożytnej cywilizacji Mezopotamii.

Naukowcy rozszyfrowali Imago Mundi - najstarszą mapę świata wyrytą w kamieniu
Dr Irving Finkel z British Museum przedstawia Imago Mundi - najstarszą mapę świata z dokładnym opisem tamtejzego świata (Youtube)

Babilońska tabliczka została odkryta w 1882 roku przez archeologa Hormuzda Rassama. Przez ponad sto lat pozostawała nierozszyfrowana. Dopiero dzięki staraniom badaczy z British Museum udało się rozwikłać zapisaną na niej wiedzę.

Mapa przedstawia Mezopotamię umieszczoną w centrum, otoczoną przez dwie okręgi symbolizujące wodę. W taki "świat" wierzyli ludzie zamieszkujący Mezopotamię - teren, na którym teraz znajduje się Irak i część Syrii.

Przechowywana w British Museum mapa wskazuje na Mezopotamię jako "znany świat" otoczony przez "gorzką rzekę", co odzwierciedla babilońskie przekonanie o centrum świata. Oprócz umiejscowienia Mezopotamii, na tabliczce znalazły się opisy mitycznych stworzeń i zarys teorii wszechświata z tamtych czasów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyjątkowe odkrycie w Grecji. Susza odsłoniła dawne wspomnienia

Ciekawostką jest fakt, że mapa zawiera także obszary znajdujące się poza centrum, jak Asyrię, Der i Urartu, co świadczy o rozległej wiedzy geograficznej Babilończyków. Na jej skraju przedstawione są również góry, gdzie wg inskrypcji "Słońce nie jest widziane", co mogło sugerować dalsze, nieznane terytoria.

Oprócz geograficznych zapisów na tabliczce znalazły się opisy mitycznych stworzeń takich jak skrzydlaty koń, morski wąż czy byk-człowiek. Obrazuje to bogactwo babilońskiej mitologii. Zdaniem ekspertów z British Museum, tekst na tabliczce opisuje również mieszkańców tych odległych obszarów, zarówno boskich jak i ludzkich.

Imago mundi to starożytna mapa, która nie tylko otwiera drzwi do zrozumienia babilońskiej kosmologii i geografii, ale również świadczy o zaawansowaniu intelektualnym i naukowym ówczesnej cywilizacji.

- Ten manuskrypt jest niezwykły. Jest to najstarsza mapa świata na świecie. Daje nam ogromny wgląd w wiele aspektów mezopotamskiego życia i myślenia - zauważył Dr Irving Finkel z British Museum
Zobacz także: The Babylonian Map of the World with Irving Finkel | Curator’s Corner S9 Ep5
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić