VDB|

Rekord hańby polskich klubów. Tego jeszcze nigdy nie dokonano

14

Tak słabego sezonu polskich klubów w europejskich pucharach jeszcze nie było. Mowa konkretnie o postawę naszych ekip w grze obronnej, bowiem w całej historii nasze drużyny nie straciły jeszcze tylu bramek. Ta liczba robi wrażenie.

Molde strzela gola na 2:0 w meczu z Legią Warszawa (EPA, Svein Ove Ekornesvag)

Po meczu pełnym zwrotów akcji Legia Warszawa uległa na wyjeździe Molde FK (2:3). Po pierwszej połowie, a nawet po pierwszych 25 minutach wydawało się, że Norwegowie przejadą się po Polakach. Ostatecznie druga połowa to przewaga Legii i wydaje się, że sytuacja jest jeszcze otwarta przed rewanżem.

Polacy bezradni w obronie

Jednak przede wszystkim eksperci zwracają uwagę na fatalną postawę Legii Warszawa w obronie. Klub ze stolicy po raz kolejny w tym sezonie w ramach europejskich rozgrywek stracił sporo goli. Jak się okazuje, nie są jedynym kiepskim polskim klubem pod tym względem. Wszystko zdradzają statystyki.

Według eksperta TVP Sport, Wojciecha Frączka, Legia Warszawa tracąc w czwartek trzy bramki ustanowiła nowy rekord polskich klubów w europejskich pucharach. Łącznie nasze drużyny straciły 54 bramki i jest to wynik, którego jeszcze nigdy wcześniej nie było.

System nie pomaga polskim klubom

Słaba postawa Legii Warszawy w grze obronnej w sezonie 2023/2024 w dużej mierze przyczyniła się do tego rekordu. Jednak to nie wszystko, bowiem chociaż w eliminacjach Raków Częstochowa nie tracił zbyt wielu goli, to w fazie grupowej mistrzowie Polski kilkukrotni boleśnie przegrywali.

Do tego dochodzą również rezultaty osiągane przez Pogoń SzczecinLecha Poznań. Oba kluby odpadły z rywalizacji na wcześniejszym etapie i mimo wysokiej średniej straconych bramek to nie kontynuują tej drogi już od pewnego czasu.

Niepokojący trend słabej obrony polskich klubów w europejskich rozgrywkach sugeruje potrzebę głębszej analizy oraz działań mających na celu poprawę sytuacji. Bez skutecznych zmian w strategii i szkoleniu, polskie drużyny mogą dalej tracić na arenie międzynarodowej.