Faszerowana hormonami i antybiotykami. Omijaj szerokim łukiem

1

Według wielu opinii ryby są zdrowsze niż mięso drobiowe lub wieprzowe. Okazuje się jednak, że nie wszystkie rodzaje ryb powinny gościć na naszych stołach. Sprawdźmy, których gatunków lepiej pozbyć się z naszego codziennego jadłospisu.

Panga to ryba nafaszerowana hormonami
Panga to ryba nafaszerowana hormonami (Getty Images)

Panga to ryba słodkowodna bardzo popularna w Polsce. Żyje w azjatyckiej rzece Mekogn, której wody są silnie zanieczyszczone. Kupując ten gatunek ryby powinniśmy zdawać sobie sprawę w jakich warunkach jest ona hodowana. Panga jest trzymana w przerybionych zbiornikach, faszerowana hormonami i antybiotykami. Karmienie tych ryb sztuczną paszą i nastrzykiwanie ma na celu przyśpieszenie ich wzrostu. Właśnie dlatego panga na obiad nie jest dobrym wyborem.

Łosoś hodowlany jest rybą, która wbrew pozorom nie należy do najzdrowszych. W swoim naturalnym środowisku żywi się on krewetkami, mniejszymi rybami lub zooplanktonem. Podczas hodowli jest karmiony pestycydami, dioksynami oraz sztucznymi barwnikami, które mają mu nadać atrakcyjny, intensywny różowy kolor.

Tuńczyk to morska ryba bardzo chętnie spożywana w Polsce, szczególnie w puszkach. Ma chude mięso, zawiera sporo białka więc uchodzi za produkt dietetyczny. Niestety, tuńczyk pochodzący z hodowli, osiągający wagę nawet 200 kg, jest z pewnością naszpikowany toksynami i metalami ciężkimi. Zawiera również histaminę, ludzki hormon, którego nadmiar w organizmie może powodować reakcje alergiczne.

Dorsz to ryba o białym, sprężystym mięsie, świetnie sprawdzająca się w kuchni. Dorsz nie posiada zbyt dużej zawartości metali ciężkich, jednak ze względu na zawartość szkodliwych furanów i PCB, nie powinien zbyt często gościć na naszych stołach.

Kolejna ryba, której spożywanie nie sprzyja naszej kondycji zdrowotnej to tilapia. Jest oczywiście bardzo smaczna i jak inne ryby stanowi bogate źródło białka i cennych nienasyconych kwasów omega-3, jednak w porównaniu z innymi gatunkami ryb hodowlanych, zawiera największe ilości ołowiu, kadmu i rtęci.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić