aktualizacja 

Masz takie objawy? To znak, byś natychmiast odstawił cukier

4

Cukier możemy spotkać w większości gotowych produktów, także tych słonych. Dodaje nam energii, ale nie powinniśmy z nim przesadzać. Nadmiar cukru sieje spustoszenie w naszym organizmie. Jak się okazuje, sam organizm może nas o tym ostrzec.

Masz takie objawy? To znak, byś natychmiast odstawił cukier
Cukier znajdziemy także w owocach (Pexels, Mali Maeder)

14 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Ostatnie statystyki sprzed 4 lat mówią, że cierpi na nią około 9 proc. polskiego społeczeństwa. Biorąc pod uwagę, że ta liczba znacznie wzrasta na przestrzeni lat - w tej chwili może się z nią zmagać co 10 osoba w Polsce.

Jednak cukru nie jest łatwo uniknąć, gdyż znajdziemy go nawet w owocach, warzywach, nabiale czy zbożach.

Nie ignoruj sygnałów

Jednym z sygnałów, jakie wysyła nam nasz organizm, jest ciągły apetyt na cukier. To może oznaczać uzależnienie od cukru. Wydaje nam się, że po spożyciu cukru mamy lepsze samopoczucie. Faktycznie, powoduje on wzrost tzw. hormonu szczęścia, czyli dopaminy. Jednak wywoływanie jej cukrem nie jest dobrą metodą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Antyczna kuchnia. Niewiarygodne, co serwowano w starożytnej Grecji

Jeśli często chodzimy do toalety, jesteśmy cały czas spragnieni albo głodni a do tego mamy suchą cerę - to mogą być objawy hiperglikemii. Jest to stan podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Nieleczona hiperglikemia niesie ryzyko poważnych dolegliwości i może doprowadzić do uszkodzenia wielu narządów.

Kolejne dwa objawy, których raczej nie sposób przegapić, to zwiększenie masy ciała i ubytki w uzębieniu. Nadwaga często prowadzi do różnych schorzeń serca, miażdżycy i nadciśnienia, a próchnica w zębach do...sporych wydatków. Bo ciężko o terminy do dentysty na NFZ. Choroby dziąseł mogą też doprowadzić do stanu zapalnego w naszym organizmie.

To nie COVID!

Kolejnym, całkiem zaskakującym objawem "przecukrzenia" naszego organizmu jest...mgła. Nadmiar cukru utrudnia nam koncentrację i pogarsza pamięć. Ciężej nam też jest zebrać myśli i je przeanalizować.

O tym, że przesadzamy z cukrem, może też świadczyć pogorszenie nastroju. Możemy czuć się rozdrażnieni, podenerwowani. Jeśli długo będziemy tkwić w takim stanie - możemy zacząć zmagać się z depresją.

Zdrowo, czyli jak?

Wielu z nas zada sobie w tym momencie pytanie - to ile cukru powinniśmy jeść, żeby nie było to ze szkodą dla naszego zdrowia? Odpowiedź na to ma Światowa Organizacja Zdrowia, która zaleca, aby nie spożywać więcej cukru, jak 10 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. U osoby dorosłej takie zapotrzebowanie to około 2000 kcal, czyli cukier powinien stanowić ok. 200 kcal, czyli 10-12 łyżeczek białego cukru. Wystarczy więc jedna butelka półlitrowej coca-coli, aby wykorzystać ten limit.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić