Może powodować raka przełyku. WHO wydało ostrzeżenie

57

Do tej pory uważano, że gorąca herbata działa korzystnie na naszą kondycję zdrowotną. Tymczasem WHO ostrzega przed regularnym piciem tego gorącego wywaru, ponieważ zbyt wysoka temperatura może prowadzić do rozwoju raka przełyku.

WHO ostrzega, że gorąca herbata może prowadzić do raka
WHO ostrzega, że gorąca herbata może prowadzić do raka (Getty Images)

Według WHO picie gorącej herbaty może powodować raka

WHO bije na alarm: picie gorącej herbaty podnosi ryzyko rozwoju raka gardła i przełyku. To ostrzeżenie jest poparte badaniami, które trwały od 2004 roku i wzięło w nich udział 50 tys. osób. Trwały one 15 lat, a ich wyniki zostały opublikowane w magazynie "International Journal of Cancer”.

Na podstawie przyzwyczajeń żywieniowych badacze sprawdzili jak picie gorącej herbaty, wpływa na zdrowie. Jak się okazało osoby pijące więcej niż dwie filiżanki herbaty o temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza w ciągu dnia, są o 90 proc. bardziej narażone na raka przełyku. Z badań wynika, że ci, którzy pili zimniejszą herbatę i w mniejszych ilościach byli mniej zagrożeni wystąpieniem tego rodzaju nowotworu.

Jak twierdzą naukowcy, gorąca herbata może powodować uszkodzenie błony śluzowej przełyku, co niekiedy prowadzi do niewłaściwego podziału komórek w organizmie. W tej kwestii WHO nie ma wątpliwości i oficjalnie ostrzega, że picie herbaty cieplejszej niż 60 stopni Celsjusza znacznie zwiększa ryzyko powstawanie komórek nowotworowych.

Wiele osób piję herbatę od razu po zaparzeniu, nie czekając, aż wystygnie, co jest błędem i w rezultacie może prowadzić do zachorowania na raka przełyku. Warto pamiętać, że ten nowotwór w ciągu każdego roku powoduje śmierć 400 tys. osób na świecie.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić