aktualizacja 

Objaw pojawia się na dłoniach. To sygnał, którego nie wolno lekceważyć

64

Nadmiernie pomarszczona skóra na dłoniach i opuszkach palców jest najczęściej efektem długotrwałego kontaktu z wodą. Okazuje się jednak, że te zmiany mogą świadczyć o poważnej chorobie. Dowiedz się, kiedy ten symptom powinien cię zaniepokoić.

Nadmiernie pomarszczona skóra na dłoniach może być objawem wodnej keratodermii
Nadmiernie pomarszczona skóra na dłoniach może być objawem wodnej keratodermii

Pomarszczone opuszki placów spowodowane bezpośrednim kontaktem z wodą mogą oznaczać rzadko występującą chorobę skóry. Mowa tu o wodnej keratodermii, na którą chorują pacjenci z mukowiscydozą.

Mukowiscydoza to nieuleczalne schorzenie mające podłoże genetyczne. Choroba atakuje głównie układ oddechowy i pokarmowy. Osoby zdrowe na skutek długotrwałej styczności z wodą, mają pomarszczoną skórę na dłoniach. Natomiast przy mukowiscydozie i wodnej keratodermii temu objawowi towarzyszą obrzęki, białe grudki, a czasem łuszczenie się skóry. Chorzy skarżą się też na swędzenie, pieczenie i mrowienie.

W niektórych przypadkach pojawia się również ból. Dolegliwości związane z wodną keratodermią zazwyczaj pojawiają się od kilku do kilkunastu minut od kontaktu z wodą.

Wodna keratodermia ma związek z nadmiernym poceniem się dłoni. Osoby z mukowiscydozą i wodną keratodermią mają mniejszą zdolność do wchłaniania elektrolitów, przez co na dłoniach pojawia się sól. Kiedy chora osoba ma przez dłuższy czas zanurzoną dłoń w wodzie, następuje zjawisko osmozy, a woda dostaje się do rogowej warstwy naskórka. Różnica stężeń powoduje wcześniej wymienione dolegliwości skórne.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić