aktualizacja 

Pojawia się po 30-stce. To jeden z pierwszych objawów chorego mózgu

124

Drżenie rąk bardzo często jest spowodowane niską temperaturą, nadmiarem kofeiny lub silnym stresem, ale może również oznaczać rozwój poważnej choroby. Dowiedz się jakie dolegliwości mogą objawiać się samoistnym drżeniem rąk.

Drżenie rąk może ostrzegać o chorobie mózgu
Drżenie rąk może ostrzegać o chorobie mózgu

Nie bagatelizuj drżenia rąk

Drżenie dłoni może wystąpić podczas wykonywaniu najprostszej czynności, np. kiedy sięgamy po sól lub bierzemy do ręki długopis. W niektórych przypadkach ta dolegliwość ma tak łagodny przebieg, że prawie wcale jej nie zauważamy. Jednak czasami drżenie rąk może być bardzo uciążliwe i uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Do tej pory naukowcy nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną samoistnego drżenia rąk. Zdaniem ekspertów mimowolne ruchy dłoni mogą być spowodowane procesami zachodzącymi w móżdżku. Jest to obszar naszego mózgu odpowiedzialny za umiejętności motoryczne. Drżenie występuje zazwyczaj w jednej ręce, bardzo często w tej dominującej.

Jeżeli samoistne drżenie rak pojawia się w trakcie bezczynności, wtedy mamy do czynienia z tzw. drżeniem spoczynkowym. Tego rodzaju dolegliwość jest najczęściej pierwszym objawem rozwoju choroby Parkinsona, który może pojawić się nawet u 30. czy 40-latków. Jest to jedno ze schorzeń neurodegeneracyjnych powodujące stopniowy zanik niektóre komórek mózgowych. Do objawów towarzyszących można zaliczyć tiki twarzy, zaburzenie mowy, trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz problemy z rozpoczęciem ruchu np. ze wstawaniem.

Jeżeli zauważysz, że drżą ci ręce, nie lekceważ tego objawu i udaj się do specjalisty. Zwłaszcza kiedy drżenie rąk jest naprawdę silne i często się powtarza.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić