aktualizacja 

Skutki palenia papierosów elektrycznych

47

Papierosy elektryczne często traktuje się jako zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych papierosów. Jest w tym wiele racji, jednak trzeba mieć świadomość, że e-papierosy nie są obojętne dla naszego zdrowia. Jakie są skutki palenia papierosów elektrycznych?

Skutki palenia papierosów elektrycznych
Skutki palenia papierosów elektrycznych (iStock)

Papierosy elektryczne, czyli tak zwane E-papierosy, to urządzenia wytwarzające aerozol, który zawiera nikotynę. E-papieros zasilany jest bateriami, posiada element grzewczy oraz specjalne miejsce przeznaczone do przechowywania płynu. 

Papierosy elektryczne można kupić w bardzo wielu wydaniach - na rynku dostępne są modele o rozmaitych kształtach i w różnych rozmiarach. Część z nich przypomina tradycyjne papierosy czy cygara. Jednak są także bardziej wymyślne, jak długopisy czy pendrive'y.

Elektryczne papierosy - jak działają?

Papierosy elektryczne działają dzięki wytworzonemu aerozolowi, który powstaje po podgrzaniu płynu. Najczęściej płyn ten zawiera glicerynę, glikol propylenowy, aromaty nikotynę, która znajduje się także w zwyczajnych papierosach oraz rozmaite substancje chemiczne, biorące udział w wytworzeniu się aerozolu. Osoby stosujące e-papierosy wdychają do płuc właśnie ten aerozol. Nikotyna to zaś substancja uzależniająca, która obecna jest także w cygarach i wszelkiego rodzaju wyrobach tytoniowych. Uznawana jest za substancję szkodliwą, ponieważ należy do grupy neurotoksyn. 

Czy papierosy elektryczne szkodzą?

Papierosy elektryczne są szkodliwe dla organizmu, ponieważ zawierają nikotynę i inne potencjalnie szkodliwe substancje - np. aromaty (diacetyl), lotne związki organiczne, różne substancje chemiczne, które powodują raka, metale ciężkie (nikiel, ołów, cyna) oraz drobne cząsteczki, mogące trafić poprzez wdychanie głęboko do płuc. Sama nikotyna również jest bardzo szkodliwa - zażywana w dużych ilościach wywiera negatywny wpływ na organizm, upośledzając jego funkcje. Długoletnie stosowanie nikotyny może w konsekwencji przyczynić się do śmierci. Papierosy elektryczne negatywnie działają nie tylko na samym palących, ale także na zdrowie osób postronnych. Osoby znajdujące się w pobliżu palaczy mogą być narażone na wdychanie niebezpiecznego aerozolu.

W e-papierosie zawarta jest oczyszczona nikotyna w różnych stężeniach. Kiedyś na jeden e-papieros przypadała dawka 24 mg/ml. Obecnie została ona zmniejszona ze względu na częste zatrucia - obecna dawka nie przekracza 18 mg/ml.

Skutki palenia papierosów elektrycznych

E-papierosy nie są na rynku od bardzo dawna. To stosunkowo nowe urządzenie, które wciąż jest poddawane różnym badaniom, mającym pomóc wysnuć wnioski na temat długotrwałego ich stosowania. Na razie trudno jednoznacznie powiedzieć, jakie konsekwencje wiążą się z paleniem elektrycznych papierosów. Z pewnością można już teraz mówić o wpływie nikotyny zawartej w papierosach - nikotyna obecna jest w zdecydowanej większości e-papierosów. Jej wpływ na zdrowie jest dobrze zbadany. Po pierwsze mocno uzależnia. Po drugie, może powodować uszkodzenia podczas rozwoju mózgu u młodych osób i nastolatków. Nikotyna jest również bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży i ich płodu.

To jednak nie wszystkie skutki palenia e-papierosów. Ich stosowanie może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, przyspieszenia bicia serca, zwężenia dróg oddechowych (jak przy paleniu zwykłego papierosa), powoduje też zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych. Te wszystkie czynniki wpływają na podniesienie ryzyka udaru i zawału serca.  

Zwykłe papierosy czy elektryczne papierosy?

Wiele mówi się o tym, że w porównaniu z tradycyjnymi papierosami te elektryczne są bezpieczniejsze dla zdrowia. Jest w tym sporo prawdy - są bezpieczniejsze, co nie oznacza, że są całkiem obojętne dla zdrowia. W rzeczywistości aerozol znajdujący się w e-papierosach jest mniej szkodliwy, ponieważ zawiera mniej toksycznych substancji chemicznych, niż mieszanka substancji chemicznych ze zwykłego dymu papierosów. Wybór między elektrycznym papierosem a zwykłym jest wyborem między złem i gorszym złem.

Zobacz także: Domowe masło. Zdrowsze i smaczniejsze niż ze sklepu
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić