Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Śmiertelne niebezpieczeństwo. Tu ryzyko porażenia piorunem jest największe

6

W czasie upalnych miesięcy często jesteśmy narażeni na intensywne opady deszczu, którym towarzyszą grzmoty i silny wiatr. Ratownicy medyczni od lat ostrzegają, by w czasie burzy zachować szczególną ostrożność. Nieodpowiednie zachowanie zwiększa bowiem ryzyko porażenia piorunem. Dowiedz się, co zrobić, żeby tego uniknąć.

Śmiertelne niebezpieczeństwo. Tu ryzyko porażenia piorunem jest największe
Burza może być szczególnie niebezpieczna dla osób przebywających w górach (Getty Images, Michal Grosicki)

Wielu osobom lato kojarzy się z wakacjami i wymarzonym wyjazdem. Niestety, wysoka temperatura panująca na zewnątrz często powoduje nagłe zmiany pogody, które mogą być bardzo niebezpieczne, a nawet zagrażać naszemu życiu.

Jedni wyjeżdżają nad morze, inni zaś wolą swój wolny czas spędzić w górskiej scenerii. Miłośnicy gór są szczególnie narażeni na śmiertelne niebezpieczeństwo podczas nagłej letniej burzy.

Dr Adam Burakowski, lekarz medycyny ratunkowej, podpowiada nam, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.

Najlepiej, abyśmy jak najszybciej szukali schronienia w pomieszczeniu zamkniętym. Jeśli jesteśmy na jakimś wysokim szczycie, może dojść do zebrania ładunku i porażenia bezpośredniego. W sytuacji, kiedy tylko słyszymy, że zbiera się na burzę, powinniśmy jak najprędzej przemieścić się do budynku – radził w rozmowie z WP abcZdrowie dr Adam Burakowski z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ekspert ostrzega, że kiedy znajdujemy się nad morzem, również jesteśmy narażeni na zagrożenie, jakie niesie ze sobą niesprzyjająca aura. Jeśli podczas sztormowej pogody przebywamy akurat na plaży, powinniśmy prędko udać się do zamkniętej przestrzeni. Jeżeli zaś pływamy lub żeglujemy i wszystko wskazuje na to, że zbliża się burza, lepiej ewakuować się na ląd.

Podczas niesprzyjających warunków pogodowych powinniśmy unikać morza i plaży, na której mogą znajdować się parasole, leżaki oraz inny metalowy, ciężki i potencjalnie niebezpieczny sprzęt. W czasie burzy tego rodzaju przedmioty mogą w nas uderzyć lub może w nie trafić piorun, co skutkuje porażeniem.

Burza nie jest także dobrym momentem na łowienie ryb. Jeżeli wszystkie znaki na niebie zwiastują burzę, lepiej złożyć wędkarski ekwipunek i dla własnego bezpieczeństwa schować się do samochodu albo do najbliższego budynku. Kiedy na zewnątrz szaleje burza, osoby, które przebywają w domu, powinny zamknąć okna i odłączyć od kontaktów wszystkie sprzęty elektroniczne (bezpośrednie uderzenie pioruna w dom uszkodzi urządzenia wpięte do sieci).

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Zobacz także: Tanie wycieczki na wakacje 2022. Ekspertka zdradza najlepsze daty
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić