Większość Polaków popełnia ten błąd. Może wywołać niedoczynność tarczycy

1

Ryby są bogatym źródłem kwasów omega-3 i witamin A, D, E oraz witamin z grupy B. Warzywa kapustne z kolei zawierają cenne składniki mineralne, takie jak potas, żelazo i wapń. Jak się okazuje, tych zdrowych produktów spożywczych nie należy ze sobą łączyć w jednym daniu. Dowiedz się dlaczego.

Ryb nie wolno łączyć z warzywami kapustnymi
Ryb nie wolno łączyć z warzywami kapustnymi (East News)

Do warzyw kapustnych możemy zaliczyć kalafiora, jarmuż, kalarepę, brokuły i różne odmiany kapusty. Tego rodzaju warzywa są niskokaloryczne, bogate w błonnik i cenne witaminy: A, C, E, K oraz witaminy z grupy B.

Ryby natomiast zawierają kwasy tłuszczowe oraz znaczne ilości jodu. Najwięcej tego mikroelementu znajdziemy w rybach morskich, owocach morza i glonach. Mimo tego, że ten pierwiastek występuje w naszym organizmie w ilościach śladowych, to jest dla nas niezbędny.

Jedzenie kalafiora lub kapusty z rybą powoduje, że te warzywa blokują wchłanianie zawartego w rybach jodu. Przez to jod nie jest odpowiednio przyswajany przez tarczycę, co uniemożliwia produkcję hormonów tarczycy. Zbyt mała ilość hormonów tarczycy powoduje z kolei jej niedoczynność.

Niedobór jodu powoduje również otyłość, problemy z pamięcią, koncentracją i płodnością. Zbyt mała ilość tego mikroelementu w jadłospisie wpływa także negatywnie na układ odpornościowy, zwiększa ryzyko rozwoju choroby Parkinsona.

Stąd prosty wniosek, warzywa kapustne i ryby nie powinny być spożywane razem. Ryby możemy zjeść z sałatką z kukurydzy i czerwonej fasoli, a kapusta, brokuł lub kalafior świetnie sprawdzą się w kuchni jako dodatek do potraw mięsnych.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić