Zawiera trujące dla człowieka woski. Taki obiad omijaj z daleka

6

Chociaż ryby to cenne źródła kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych, to nie wszystkie warto, by znalazły się w naszym codziennym jadłospisie. Ryb maślanych powinniśmy zdecydowanie unikać.

Ryby maślane nie powinny być podawane dzieciom
Ryby maślane nie powinny być podawane dzieciom (Getty Images)

Ryby maślane to określenie kilku gatunków ryb, które zawierają dużą ilość oleju. Mają smaczne mięso, które cenią sobie Polacy. Najpopularniejsze ryby maślane w naszym kraju to eskolar i kostropak. Niestety, te ryby zawierają także duże ilości składnika, który jest toksyczny dla człowieka. Chodzi o niestrawne woski. Co ciekawe, kostropaka łatwo pomylić z dorszem.

Szkodliwe woski obecne w rybach maślanych mogą uszkodzić nasz układ pokarmowy i wywołać groźne zatrucie nawet po zjedzeniu niewielkiej ilości ryby. Uwaga – pierwsze objawy zatrucia pojawiają się po 3 godzinach od spożycia tego niebezpiecznego przysmaku.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Podczas zatrucia pojawia się ostra biegunka, wysypka oraz zawroty głowy. Można zaobserwować opuchliznę języka i problemy z oddychaniem. Zatrucie powodują estry parafiny, znajdujące się w rybach maślanych. Nawet 20 proc. populacji doświadcza zatrucia po zjedzeniu tych ryb.

Aby zmniejszyć zawartość toksycznych wosków, rybę należy grillować. Niestety, o swojej wrażliwości na ten przysmak, możemy się dowiedzieć tylko podczas jego spożycia. Lekarze ostrzegają, że kostropak i eskolar nie powinny być podawane dzieciom, kobietom w ciąży i kobietom starszym. Włochy oraz Japonia wprowadziły zakaz importu tych dwóch gatunków ryb.

Podczas zakupu ryby maślanej zwróć uwagę czy na opakowaniu znajduje się informacja o ''ryzyku związanym z obecnością substancji wpływających szkodliwie na przewód pokarmowy''. To unijny wymóg.

Czytaj też:

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić