Zwiększa ryzyko cukrzycy i chorób serca. Lepiej uważać

6

Dorosły człowiek powinien przesypać od 7 do 9 godzin dziennie i lepiej nie skracać, ani nie przekraczać tego czasu. Badania bowiem wskazują, że nie tylko krótki sen, ale także zbyt długie spanie zwiększa ryzyko wielu problemów zdrowotnych.

Zbyt długi sen nie jest dobry dla zdrowia
Zbyt długi sen nie jest dobry dla zdrowia (Getty Images)

Śpisz zbyt długo? Możesz zaszkodzić swojemu zdrowiu

Naukowcy z waszyngtońskiego uniwersytetu przeprowadzili badania na dorosłych parach bliźniąt. Ryzyko depresji u osób genetycznie obciążonych chorobą, które przesypiały od 7 do 9 godzin wzrastało o 27 proc. Natomiast u tych osób, które przysypiały ponad 9 godzin, wzrastało aż o 49 proc.

Z kolei badania bostońskich naukowców udowodniły, że u kobiety, które przesypiają zbyt mało lub za dużo, szkodzą swoim możliwościom intelektualnym. Po dwóch latach spania ponad 9 lub jedynie 5 godzin dziennie, praca mózgu u badanych pań znacząco się pogorszyła.

Kolejne badania przeprowadzone w Korei na ponad 650 kobietach, które przechodziły zabieg in vitro, udowodniły, że odsetek udanych zapłodnień pozaustrojowych był znacznie wyższy u kobiet, które przesypiały 7-8 godzin w ciągu dnia, niż u pań które spały 11 godzin. Naukowcy uważają, że nasze przyzwyczajenia dotyczące snu mogą wpływać na rytm cyklów miesiączkowych oraz wydzielanie hormonów.

Czytaj także: Jak poprawić jakość snu?
To jednak nie koniec badań nad wpływem snu na nasze zdrowie. Naukowcy z Kanady przez 6 lat analizowali pacjentów i ich sen. W tym czasie u osób, które przesypiały ponad 8 godzin w ciągu doby zaobserwowano dwukrotnie wyższe upośledzenie tolerancji glukozy niż u tych, które na sen przeznaczały 7-8 godzin. To
oznacza, że osoby, które śpią za długo, są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2, bez względu na wagę.

Badacze potwierdzili również, że osoby, które śpią za długo (9-10 godzin), są o 25 proc. bardziej narażone na wzrost masy ciała i przyrost tkanki tłuszczowej. Co ciekawe ani dieta, ani aktywność fizyczna nie miały w tym przypadku żadnego znaczenia. Tylko u pacjentów, którzy przesypiali 7-8 godzin na dobę nie odnotowano przyrostu masy ciała.

Z kolei Amerykańskie Kolegium Kardiologiczne potwierdziło, że osoby przesypiające ponad 8 godzin dziennie, są bardziej narażone na rozwój chorób serca, choroby wieńcowej i dławicy piersiowej.
Po raz kolejny naukowcy potwierdzili, że nawet i w tym aspekcie powinniśmy zachować umiar.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić